ABD başkanlık yarışında Wyoming'deki ön seçimi Sanders kazandı

ABD'de başkanlık yarışında New York eyaletindeki ön seçimler öncesi Hillary Clinton'a bir darbe daha. Demokrat Parti başkan aday adaylarından Bernie Sanders Wyoming eyaletindeki ön seçimi kazandı.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 10.04.2016 - 10:16

ABD başkanlık yarışında Wyoming'deki ön seçimi Sanders kazandı

ABD'de başkanlık yarışı devam ederken Demokrat Parti'nin Wyoming eyaletindeki ön seçiminde Bernia Sanders oyların yüzde 55.7'sini aldı. Sanders'ın güçlü rakibi eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın oy oranı da yüzde 44.3 oldu. Sanders 7, Clinton ise 6 delege elde etti.

Bu sonuçlarla Clinton, 469 süper delegesi ile toplamda bin 774, Sanders ise 31 süper delegesi ile bin 117 delegeye ulaşmış oldu.

Başkanlık yarışında gözler 19 Nisan'da New York eyaletinde yapılacak ön seçimlere çevrildi. New York şehrini de içine alan eyaletteki ön seçimlerde, Demokratlarda 291, Cumhuriyetçilerde ise 95 delege aday adayları arasında
dağılacak.

Yapılan son anketlerde Demokratlarda Clinton, Cumhuriyetçilerde ise Donald Trump yüzde 50'nin üzerindeki oy oranıyla rakiplerinin önünde gözüküyor.

Özellikle Cumhuriyetçilerdeki delege yarışını etkileme potansiyeli olduğu için aday adaylarının çok büyük önem verdiği New York eyaletinde toplam 743 delegeye sahip Trump, anketlerde en yakın rakibi Cruz'un açık ara önünde yer alıyor.

Demokrat Parti başkan aday adayı Bernie Sanders Wyoming eyaletindeki ön seçimi de kazanarak, Hillary Clinton'a karşı güçlü rakip olduğunu bir kez daha kanıtladı. 
Demokrat Parti başkan aday adayı Bernie Sanders Wyoming eyaletindeki ön seçimi de kazanarak, Hillary Clinton'a karşı güçlü rakip olduğunu bir kez daha kanıtladı. 

SANDERS: NEW YORK'TAN ÜMİTLİYİM

Demokrat adaylardan, Brooklyn'de büyüyen Sanders anketlerde yüzde 41 civarında oyu olmasına rağmen New York şehrinden ümitli olduğunu ve buradaki ön seçimi kazanabileceğini ifade etti.

Dün Colorado'da Cumhuriyetçilerin parti kongresinden 17 delegeyle karlı çıkan isim ise Teksas Senatörü Ted Cruz oldu. Bu sonuçla Cruz delege sayısını toplamda 532'ye çıkardı.

26 NİSAN KRİTİK TARİH

Aralarında Pennsylvania'nın da yer aldığı 5 eyalette 26 Nisan'da yapılacak ön seçimler ise her iki partideki aday adaylarının kaderini önemli ölçüde etkileyecek. Bu seçimlerde Demokratlarda 210, Cumhuriyetçilerde ise 71
delege tercihini yapacak.

Cumhuriyetçilerde kazanan adayın delegelerin çoğunu alacağı Pennsylvania ön seçimlerinin de en az New York ön seçimleri kadar önem arz ettiği belirtiliyor.

Her iki partinin nihai adayları temmuz ayındaki parti kurultaylarında netleşecek. Cumhuriyetçi Parti 18-21 Temmuz tarihlerinde Cleveland'da, Demokrat Parti ise 25-28 Temmuz tarihlerinde Philadelphia'da parti kurultayını gerçekleştirecek. Bu kurultaylarda her iki partinin de 45. başkan adayları belli olacak.

Sayfa Yükleniyor...