Sarkisyan: İmzamı çekebilirim

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, "Türkiye süreci başka amaçlar için kullanırsa, protokollerden imzamı çekebilirim" dedi.

Anadolu Ajansı 11.03.2010 - 12:15

Sarkisyan: İmzamı çekebilirim

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ülkesi ile Türkiye arasında imzalanan ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik protokollerden imzasını çekme tehdidinde bulundu.

Resmi ziyaret için Paris'te bulunan Sarkisyan, Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, ''Türkiye süreci başka amaçlar için kullanırsa, Ermenistan protokollerden imzasını çekebilir'' ifadesini kullandı.

Sarkisyan, ''Benim normal ilişki kurma isteğim büyük. Ancak, Türkiye'nin son açıklamaları bana bu protokolleri, yakın gelecekte onaylamayacakları izlenimi veriyor. Biz uyarıda bulunduk. Eğer, Türklerin bu normalleşme sürecini başka amaçla kullandıklarını görürsek, buna gerekli karşılığı veririz ve protokollerden imzamızı çekeriz'' dedi.

Türkiye'yi Yukarı Karabağ sorunu dahil, başka konuları sürekli gündeme getirdiği gerekçesiyle eleştiren Sarkisyan, Türk parlamentosunun protokolleri onaylamasının hemen ardından Ermenistan'ın da bu protokolleri onaylayacağını söyledi.

''21 yüzyılda, bir sınırın kapalı olması ve ön koşuldan söz edilmesinin kabul edilemeyeceğini'' kaydeden Sarkisyan, ''Önce ilişkileri kuralım, sonra bütün konuları tartışırız'' dedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, dün Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...