Sarkisyan: Soykırım siyasetinden vazgeçmeyiz

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, "Türkiye ile ilişkiler için soykırım politikasından vazgeçmeyiz" dedi.

15.04.2009 - 14:30

Sarkisyan: Soykırım siyasetinden vazgeçmeyiz

İki günlük Tahran ziyareti kapsamında İranlı Ermenilerle biraraya gelen Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile diyalog konusunda açıklamalarda bulundu.

Ermenistan basınında yer alan haberlere gore, Sarkisyan, Erivan yönetiminin ilişkilerin normalleşmesi karşılığında, Ankara’ya "soykırım" siyasetinden vazgeçme sözü vermeyeceklerini vurguladı.

Sarkisyan, "Bazen dilek ve tahminler bir olgu olarak kamuoyuna sunulabiliyor. Gerçek ise şudur: Erivan yönetimi hiçbir koşul getirilmeden Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek istiyor. Son döneme dek Türk tarafı bu alanda ciddi adımlara hazırlıklı değildi. Fakat şimdi durum değişti gibi. Anladığım kadarıyla şu an kaydedilen yeni gelişmeler ışığında, Ankara tutumunu değişmek üzere. Zaten iki komşu devlet arasında diplomatik ilişkilerin bulunmaması kabullenilemeyecek bir durum" şeklinde konuştu.

Dağlık Karabağ sorunu konusuna da değinen Ermenistan Devlet Başkanı, "Karabağ’ı hiçbir zaman Azerbaycan’a hediye etmeyeceğiz. Bu bölge Bakü denetimine bir daha geçemez. Bu konudaki tavrımız değişmeyecek" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...