Sarkisyan: Türkiye büyük bir devlet ama...

Ermenistan Cumhurbaşkanı, Türkiye ile normalleşme sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Anadolu Ajansı 27.01.2011 - 19:15

Sarkisyan: Türkiye büyük bir devlet ama...

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ''Biz Ermenistan olarak Türkiye'nin büyük bir devlet olduğunu, hızlı büyüyen ekonomiye sahip olduğunu ve G20 üyesi bir ülke olduğunu anlıyoruz. Ancak Türkiye'nin bize dikte etmeye hakkı yok.

Eğer Türkler bölgedeki bazı süreçleri etkilemek istiyorlarsa, o zaman yapıcı tavır izlemelidirler'' ifadelerini kullandığı konuşmasında normelleşme sürecini değerlendirdi.

Rus 'Eho Moskvı' radyosuna demeç veren Sarkisyan, ''Türkiye protokolleri önkoşulsuz onaylarsa, ancak o zaman süreç sürdürülebilir. Dolayısıyla yeni müzakere sürecinin başlatılmasının bir anlamı yok'' şeklinde konuştu.

Sarkisyan, ''Neyi konuşacağız ki? Türklerin bize yeni şartlar öne süreceğini ve bizim bu şartları kabul etmeyeceğimizi mi? Hayır, bunun anlamı yok.

Sürecin devam etmesi için Türkiye'nin protokolleri onaylaması gerekiyor. Eğer böyle devam ederse Emenistan protokollerden imzasını geri çekecek. Bu durumda, Türkiye protokolleri onaylasa bile, bu protokoller geçerli olmayacaktır'' dedi.

Sarkisyan, topun Türklerin sahasında olmasına rağmen Türkiye'nin, ''hala Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun çözüm sürecine müdahale etmeye çalıştığını ve bölge liderliği hakkında konuştuğunu'' öne sürerek, bölgenin liderliğini ancak komşularıyla sorunları olmayan devletin üstlenebileceğini ileri sürdü.

Sarkisyan, ''Ancak başkalarıyla sorunu olmayan bir devlet bölgenin lideri olabilir. Türklerin izlediği komşularla sıfır sorun politikası ise kendi çıkarlarını gözetiyor. Ancak böyle olmuyor'' ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...