'Sarkisyan Türkiye'ye kesin gidecek'

Ermeni basınında çıkan haberlere göre, Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ziyaretini yüzde 100 gerçekleştirecek

30.07.2009 - 13:48

Ermenistan’ın önde gelen gazetelerinden 'Ayk' (Birlik) gazetesi, Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın Ekim ayında Türkiye’ye yüzde 100 yolculuk yapacağını yazdı. Gazeteye göre Sarkisyan ziyaretin gerekçesi olarak "ablukanın kaldırılması eşiğinde olmalarını" gösterecek.

Bursa yolculuğunun hemen öncesinde Sarkisyan’ın bir basın toplantısı düzenleyeceğini iddia eden gazete, "Ablukanın kaldırılması açıklaması ile Erivan, Türkiye ve Azerbaycan’a ‘Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili hazırlanan Madrid önerilerini kabul etmeye hazırız. Şimdi karşı adım bekliyoruz’ mesajı iletecek" şeklinde ifadeler kullandı.

Türkiye-Ermenistan futbol karşılaşması ile ilgili nihai kararda Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın Van'a düzenlediği son gezi kapsamında yapılan açıklamaların da etkili olduğuna dikkat çeken gazete, "Bir Türk yetkilinin Akdamar Anıt Müzesi'nin kilise olarak kullanılabileceğini ima etmesi, Erivan’da olumlu karşılandı. Böylece Sarkisyan’ın ziyareti için olumlu koşulların oluştuğu söylenebilir" yorumunda bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...