Sarkozy casus mu?

Fransa'nın saygın gazetelerinden Le Monde, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi casuslukla suçladı.

Sarkozy casus mu?

Fransız Le Monde gazetesi, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi casuslukla suçluyor.

Gazete, L'Oreal'in varisi Lillian Bettencourt'un Çalışma bakanı Eric Woerth'le ilişkisi hakkında geçen Temmuz ayında yayımladığı bir haberin kaynağını bulmak için, cumhurbaşkanlığı makamının gizli servisleri kullandığını öne sürdü.

Gazetenin Fransa gündemine bomba gibi düşen haberinde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın, gazetenin haber kaynağının deşifre edilebilmesi için ülkenin kontr-espiyonaj birimine talimat verdiği savunuldu.

Sarkozy'nin sözcüleri haberi tamamen yalanlarken, kontr-espiyonaj biriminden yapılan açıklamada, konu hakkında "yasal çerçevede" soruşturma yapıldığı bildirildi. Bu birimlerin yasadışı telefon dinleme veya gazeteciler hakkında soruşturma değil, üst düzey devlet memurlarının meslek sırrı ilkesine ne derece bağlı kaldıklarını araştırdıkları söyleniyor.

Olay hakkında kendi araştırmasını yapan Le Monde gazetesi ise kontr-espiyonaj biriminin telefon kayıtları aracılığıyla yürüttüğü soruşturma sonunda, şu anda Adalet Bakanı olan ve adı Başbakanlık için geçen Michelle Alliot-Marie'nin danışmanlarından David Senat'ya ulaşıldığını keşfettiğini duyurdu. Gazete, bu üst düzey devlet memurunun 30 Ağustos'ta birdenbire Guyana'ya tayin olduğunu tespit ettiğini de aktardı.

Le Monde gazetesi, bu casusluk olayı üzerine, gazetecilerin haber kaynaklarının korunmasına dair yasalara aykırı davranıldığı gerekçesiyle davacı olacağını bildirdi.

Sarkozy yönetimi, gazetecilerin haber kaynaklarının korunmasıyla ilgili yasal mevzuatı 4 Ocak 2010 tarihli yeni bir düzenlemeyle gazeteciler lehinde kuvvetlendirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...