Adaylığını resmen açıkladığı geçen haftadan bu yana "aday-başkan" olarak nitelenen Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy seçim kampanyasında Elvis Presley, Charles Aznavour, Enrico Macias, Johnny Hallyday ve eşi Carla Bruni-Sarkozy'nin parçalarını kullanma kararı aldı.

Sarkozy'nin seçim kampanyası için hazırlanan listede Elvis Presley'in "Love Me Tender", Fransız rock sanatçısı Johnny Hallyday'in "Quelque chose de Tennessee", Carla-Bruni-Sarkozy'nin "L'amoureuse", 1950-1980 yılları arasında olağanüstü popüler Fransız sanatçı Georges Brassens'in "L'Auvergnat" ve Enrico Macias'ın "Les gens du Nord" adlı parçaları bulunuyor.

AZNAVOUR'UN ŞARKISINI DA KULLANCAK
Listede Charles Aznavour'un "Ermeni soykırımı" üzerine yazılmış ve bestelenmiş "Ils sont tombés" (Onlar Düştü) adlı parçası da yer alıyor. Şarkının sözleri 1976 yılında Aznavour'un kendisi tarafından yazılmış, Georges Garvarentz tarafından bestelenmişti. Aznavour, "soykrımın inkarının cezalandırılması" konusundaki yasaya öncülük ettiği gerekçesiyle geçtiğimiz haftalarda Sarkozy'ye teşekkür etmişti.

HOLLANDE 'ADELE'LE MESAJ VERECEK
Sarkozy'nin en önemli rakibi sosyalist aday François Hollande ise seçmenlerin oylarını dünyaca ünlü pop yıldızı Adele ile çekmeyi hedefliyor. Hollande'ın seçim kampanyasında Adele'in ünlü "Rolling The Deep" adlı eseri kullanılacak. Hollande ayrıca; ünlü Fransız tenisçi ve ses sanatçısı Yannick Noah'nın "Angela", anarşist kimliğiyle tanınan Leo Ferré'nin "Jolie Môme" ve İkinci Dünya Savaşı'nda Fransız direnişçilerin kullandığı "Le Chant des Partisans" melodilerini kullanacak. Hollande'ın listesinde Benjamin Biolay, Alex Beaupain ve Olivia Ruiz gibi genç kuşak Fransız pop sanatçılarının eserleri de bulunuyor.