Türkiye'deki yeni anayasa çalışmalarının teşvik edildiği metinde, ifade özgürlüğünün güçlendirilmesi çağrısı yapıldı.

Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının Brüksel'de yaptığı toplantıda onaylanan karar metni yayınlandı.

Kararların Türkiye paragrafında, 5 yıldır Fransa'nın boykotuna takılan ‘katılım’ kelimesi tekrar metne girdi.

Türkiye'nin stratejik önemine ve dinamik ekonomisine vurgu yapılan metinde, katılım müzakerelerinin ivme kazanmasının iki tarafın da çıkarına olduğu kaydedildi.

Metinde, Türkiye ekonomisinin Avrupa kıtasının refahına katkı sağladığı belirtilirken, Türkiye'ye vize serbestliği de metindeki konular arasında yer aldı.

Bakanlar, Türkiye'nin geri kabul anlaşmasını imzalaması ve anlaşmayı diğer üye ülkelerle eşit şekilde uygulaması halinde vize serbestliği müzakerelerine başlanacağını kaydetti.

YENİ ANAYASAYA
Kararlar arasında, Türkiye'deki yeni anayasa çalışmalarına da yer verilirken, yeni anayasanın teşvik edildiği metinde, olumlu bir sonuç elde etmek için demokratik ve katılımcı sürecin korunması gerektiğine dikkat çekildi.

Yeni anayasanın Kürt meselesi de dahil Türkiye'nin reform çabaları için kullanışlı bir çerçeve oluşturması gerektiği belirtilirken, çalışmalar sonucunda AB standartlarında bir anayasınn ortaya çıkmasının önemi hatırlatıldı.

TUTUKLU GAZETECİLER...
AB Dışişleri bakanları ayrıca, Türkiye'ye temel hakları ve ifade özgürlüğünü güçlendirme çağrısı yaptı. Basın özgürlüğüne yönelik kısıtlamaların ve yazarlar, gazeteciler, akademisyenler, insan hakları savunucularına yönelik davaların kaygı yarattığının altı çizildi.