Sarkozy: İran daha iyi bir yönetimi hak ediyor

İngiltere Başbakanı ile görüşen Sarkozy, İran’a sert mesajlar yolladı. İran’dan ise batıyı içişlerine karışmaması konusunda yeni bir uyarı geldi.

Haberler 06.07.2009 - 16:05

Sarkozy: İran daha iyi bir yönetimi hak ediyor

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Fransa'nın turistik Evian kentinde İngiltere Başbakanı Gordon

Brown ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Sarkozy, "İran halkı, gerçekten bugünkü liderlerden daha iyisini hak ediyor" dedi.

Sarkozy, Tahran yönetimi ile yaşanan büyükelçilik krizinde Fransa'nın tam desteğinin İngiltere'nin arkasında olduğunu vurguladı.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown da Avrupa ülkelerinin, Tahran'daki İngiliz büyükelçiliğinin gözaltında tutulun personeli ile ilgili olarak ortak hareket etme konusunda hazır oldukları uyarısında bulundu.

'İÇİŞLERİMİZE KARIŞMAYIN'
Batıdan gelen bu sert eleştiriler sürerken İran’ın tutumunda bir değişiklik görünmüyor. İran'ın dini lideri Ali Hamaney, Batılı liderleri İran'ın içişlerine karışmamaları konusunda uyardı.

Hamaney bugün televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada, Batılı liderleri, İran'ın içişlerine karışmaları durumunda "çok sert tepkilerle" karşılaşacakları konusunda uyardı.

Dini lider, "Batılılar, İran halkının, fikir ayrılıklarına rağmen düşmanın ülkenin içişlerine müdahalesi durumunda tek yumruk olacağını bilmeliler" dedi.

Hamaney, "İran halkı İran'daki durumdan faydalanmak isteyen Batılı ülkelerin yöneticilerini uyarıyor. Dikkat edin, İran ulusu tepki gösterecektir" ifadesini kullandı.

İranlı yöneticiler Batılı ülkeleri ve özellikle de ABD ve İngiltere'yi, İran'da seçim sonrasında meydana gelen olayları planlamakla suçluyorlar.

Sayfa Yükleniyor...