Sarkozy İsveç'te de 'imtiyazlı ortaklık' dedi

Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen ve şu an dönem başkanı olan İsveç'e, daha önce ertelediği ziyaretini gerçekleştiren Fransa Cumhurbaşkanı, yine 'imtiyazlı ortaklık' vurgusu yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.07.2009 - 20:10

Sarkozy İsveç'te de 'imtiyazlı ortaklık' dedi

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Doğu ile Batı arasındaki önemli bir köprü olarak nitelediği Türkiye'yi, "AB'ye tam üye olacak ülkeler arasında görmediğini" belirterek, "imtiyazlı ortaklık" önerisini yineledi.

İsveç'in, Türkiye'ye AB üyeliği konusunda verdiği büyük destekten dolayı bu ülkeye Haziran ayında yapacağını açıkladığı ziyaretini son anda erteleyen Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sakozy, bugün Stockholm'e gelerek, İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile görüştü. Başbakanlık binasındaki görüşme 1,5 saat sürdü.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Reinfeldt, İsveç'in AB dönem başkanlığını üstlendikten sonra devlet başkanı düzeyinde ilk ziyaretin Sarkozy tarafından yapıldığını kaydederek, teşekkür etti. İkili ilişkileri ele aldıklarını belirten Reinfeldt, ekonomik kriz, çevre ve iklim sorunları konusunda da görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Sarkozy de çevre konusundaki duyarlılığından dolayı İsveç'e teşekkür etti ve bu konuda destek verdiklerini kaydederek, "İsveç'in çevre konusunda başarılı olması AB'nin başarısı anlamına gelir" diye konuştu.

İMTİYAZLI ORTAKLIK
Konuşmasında Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili görüşlerini açıklayan Sakorzy, bu konuda İsveç ile Fransa'nın farklı düşündüğünü bildirdi.

Türkiye'ye "imtiyazlı ortaklık" verilmesi önerisini yineleyen Sarkozy, "Bu konuda farklı düşündüğümüzü herkes biliyor. AB'nin İzlanda'yı içine aldıktan sonra Balkanlar'da da genişlemesinden ve bu bölgelerde diyalogdan yanayız. Ama Türkiye'nin üyeliğe kabulü konusunda görüşlerimiz farklı. Birliğe alınacak tam üyeler arasında değil, ancak Türkiye'yi Doğu ile Batı arasında önemli bir köprü ülke olarak görüyoruz" dedi.

Basın açıklamalarının sonunda İsveçli bir basın mensubunun "Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda görüşünün değişip değişmediğinin" tekrar sorulması üzerine Sarkozy, "Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili görüşlerim değişmedi. Ayrıca bu görüşmede konumuz Türkiye değildi. Ekonomik kriz, çevre sorunları, iklim değişimi konularını ele aldık" demekle yetindi.

Sayfa Yükleniyor...