Sarkozy Romanları gönderiyor

Fransız hükümetinin Roman politikası ülkede hatta Avrupa'da günün konusu, çünkü Fransa Romanları ülkelerine geri göndermeye başladı.

Haberler 20.08.2010 - 09:50

Sarkozy Romanları gönderiyor

Fransa Romanları sınırdışı etmekte kararlı görünüyor. İlk etapta 79 Roman ülkeleri Romanya'ya gönderildi. Ancak ülkelerine geri dönenler umutsuz.

Fransa'nın Romanlara yönelik politikası tepkileri de beraberinde getirdi. Paris ise adeta eleştirilere kulak tıkıyor.

Geri gönderilmesi planlanan toplam 700 Roman var. Bunlar ülkelerine gönderilirken, 300'er Euro ödeme yapılıyor.

Romanya'ya dönenler ise ayrımcılıktan şikayetçi ve orada da istenmediklerini söylüyorlar.

Fransız hükümetinin politikası eleştirileri de beraberinde getirdi. Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tepkilerin odağındaki isim. Zira Sarkozy, suç işleyen kaçak göçmenlerin ülkelerine gönderilmelerini savunuyor.

Muhalefet, Cumhurbaşkanı'nı ülkenin gündemini oyalamakla suçluyor. Avrupa Birliği ve insan hakları örgütleri de Fransa'ya tepkili.

FRANSA'DA IRKÇILIK ARTIYOR
Birleşmiş Milletler'in ırk ayrımcılığını önlemekle görevli komisyonu "Fransa'da ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının dikkat çekici bir artış sürecine girdiğini'' açıkladı.

ROMANLARIN DİĞER AVRUPALILARDAN FARKI YOK
Avrupa Komisyonu sözcüsü Matthew Newman ise, "Romanların diğer Avrupa vatandaşlarından hiç bir farkı yok. Onlar da AB vatandaşı. Onların da serbest dolaşım hakkı var. İstedikleri ülkede çalışabilir, okula gidebilirler. Diğer AB ülkelerinin vatandaşları ile aynı haklara sahipler ve hakları yok sayılamaz." diyerek tepkisini gösterdi.

Yüzlerce Roman'ın da Ağustos sonuna kadar Fransa'dan gönderilmesi planlanıyor.

Sayfa Yükleniyor...