Sarkozy'den cumhurbaşkanlığı yarışı sinyali

Fransa'da Cumhuriyetçiler Partisi Başkanı Sarkozy, parti başkanlığından istifa edeceğini bildirdi

Anadolu Ajansı 02.07.2016 - 21:16

Sarkozy'den cumhurbaşkanlığı yarışı sinyali

Fransa'da merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi Lideri Nicholas Sarkozy, parti başkanlığından ayrılacağını bildirerek, 2017 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde aday adayı olacağının sinyalini verdi. 

Partisinin ulusal konsey toplantısında konuşan eski Cumhurbaşkanı Sarkozy, "Bu ulusal konsey benim parti başkanı olarak son konsey toplantım olacak." dedi.

Cumhuriyetçiler Partisi destekçileri önümüzdeki kasım ayında 2017 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylarının kim olacağını oylayacak.

Sarkozy'nin aday adayı olabilmesi için gereken son başvuru süresi olan 9 Eylül 2016'dan iki hafta önce parti başkanlığından istifa etmesi gerekiyor. 

Kamuoyu yoklamalarında merkez sağda aday adayı olarak 1995-1997 yılları arasında başbakanlık yapmış olan Alain Juppe'nin ismi öne çıkıyor. Sarkozy, Juppe'yi izliyor.

Diğer taraftan kamuoyu yoklamalarında popülaritesi çok düşük olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da yaptığı açıklamalarla bir kez daha cumhurbaşkanlığı adaylığı için yarışacağının sinyallerini vermişti.

Bununla birlikte aşırı sağcı Ulusal Cephe partisinde ise oylarını artıran Marine Le Pen'in aday olması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...