Sarkozy'den gazeteciye: Utanmazlık, bu soruyu yanıtlamam

Sarkozy, 2007 yılındaki cumhurbaşkanı seçimi kampanyası sırasında dönemin Libya lideri Muammer Kaddafi'den para yardımı aldığına ilişkin iddialara tepki gösterdi. Sarkozy kendisine bu soruyu soran gazeteciyi "utanmazlık"la suçladı.

Anadolu Ajansı 18.11.2016 - 10:47

Sarkozy'den gazeteciye: Utanmazlık, bu soruyu yanıtlamam

Cumhurbaşkanı seçiminde merkez sağın aday adayları arasında bulunan Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ön seçim öncesi diğer aday adaylarıyla çıktığı televizyon tartışma programında kendisine Kaddafi'den yardım aldığı iddiasını soran gazeteciyi "utanmazlıkla" suçladı.

"Bu ne büyük saygısızlık. Burası devlet televizyonu, birçok kez yargılanmış, cezaevine atılmış, yalancı bir kişinin iddiasını bana sormaya utanmıyor musunuz" diyen Sarkozy, bu soruyu yanıtlamayacağını söyledi.

Fransız haber sitesi Mediapart, Muammer Kaddafi'nin Sarkozy'nin kampanyasına para yardımı yaptığını ilk kez gündeme getiren Lübnanlı işadamı Ziad Takieddine'in önceki gün görüntülü röportajını yayınlamıştı.

Ziad Takieddine röportajda içinde 5 milyon euro olduğunu söylediği üç valizi çeşitli zamanlarda Sarkozy'ye ve onun seçim kampanyasını yürüten Claude Gueant'a verdiğini iddia etmişti.

İçinde çoğu 500 euroluk banknotlar bulunan valizleri Trablus ve Paris arasında 2006-2007 yıllarında yaptığı üç yolculuğun ardından Sarkozy ve Gueant'a teslim ettiğini öne süren Takieddine, bu valizlerin kendisine Kaddafi döneminin gizli servis şefi Abdullah Senussi tarafından verildiği iddiasında bulunmuştu.

Takieddine, "Bir gün Senussi, bana bu paraları Gueant'a teslim edip edemeyeceğimi sordu. Ben de kendisine, sorun olmadığını söyledim. Gümrükte yakalanma endişemle ilgili olarak, Senussi bana, merak etmemem gerektiğini ve gerekli birimlerin bundan haberdar olduğunu söyledi" ifadelerini kullanmıştı.

Bu röportajın yayınlanmasının ardından Sarkozy ve Gueant, Lübnanlı işadamı hakkında "iftira" suçlamasıyla dava açacaklarını açıklamıştı.

Sarkozy gelecek yıl mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanı seçimi için merkez sağ aday adayları arasında yer alıyor. Merkez sağın cumhurbaşkanı adayı 20 ve 27 Kasım'da yapılacak iki turlu ön seçimle belirlenecek.

Sayfa Yükleniyor...