Sarkozy'i korkutan seçim anketi

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine 100 gün kala kamuoyu yoklamaları Nicolas Sarkozy'nin popülaritesini büyük oranda yitirdiğini gösteriyor. Tahminler doğru çıkarsa Sarkozy seçimlerin ikinci turunda zaferi Sosyalist rakibi François Hollande'a kaptırabilir.

13.01.2012 - 16:02

Sarkozy'i korkutan seçim anketi

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili yapılan kamuoyu araştırması Sarkozy'ye verilen desteğin yüzde 27 civarında olduğunu gösteriyor. Fransa'da 1958 yılından bu yana ilk kez iktidarda olan bir cumhurbaşkanının oy oranı bu kadar düştü.

Anket sonuçlarına göre Sosyalist aday François Hollande seçimlerin ikinci turunda yüzde 54 oranında oy alacak.

Seçime 100 gün kala, kaybettiği desteği kazanmaya çalışan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ülkedeki Ermeni kökenli seçmenlerin oylarını alabilmek için soykırım iddialarının inkarını cezalandıran yasa teklifine de destek veriyor.

AŞIRI SAĞ GÜÇLENİYOR
Sofres kamuoyu araştırma merkezi tarafından Le Monde gazetesi için yapılan bir ankete göre ise, seçmenlerin yüzde 31'i aşırı sağın politikalarıyla aynı fikirde.

Aşırı sağın politikalarına sempatiyle bakanların oranının, 2011 yılı ocak ayında yüzde 22, 1999 Mayıs ayında ise yüzde 11 olması, Fransa'da seçmen kitlesinin son yıllardaki görüşlerindeki radikal değişikliği de ortaya koyuyor.

LE PEN İLK TURDA YÜZDE 20 OY ALABİLİR
Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen'in üç ay sonda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda yüzde 20 oranında oy alması bekleniyor.

Fransız siyasi gözlemciler, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin özellikle aşırı sağın oylarını alabilmek için kaçak göçle mücadele politikalarını sertleştirme yolunu tercih ettiği görüşünde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...