Sarkozy’nin "kara kutusu" mahkum oldu

Fransa’nın eski cumhurbaşkanlarından Nicolas Sarkozy’nin "kara kutusu" olarak bilinen eski içişleri bakanı Claudue Gueant, yolsuzlukla yargılandığı davada iki yıl tecilli hapis ve 75 bin avro para cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 13.11.2015 - 18:46

ARKOZY-15-11-13.jpg

Gueant'ı "kamu kaynaklarını usulsüz bir şekilde harcamaktan" suçlu bulan Paris Mahkemesi, eski bakanın, 5 yıl süreyle kamuda görev almasına ise yasak getirdi. Gueant'ın avukatı kararın açıklanmasının ardından itiraz için temyize gideceklerini bildirdi.

Mahkeme, yine aynı davadan yargılanan eski Emniyet Genel Müdürü Michel Gaudin’i ise 10 ay tecilli hapis cezasına çarptırdı.

Sarkozy’nin 2002 ve 2004 yıllarında içişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde özel kalem müdürlüğünü yapan Gueant ve eski Emniyet Genel Müdürü Gaudin, bakanlık bütçesinden usulsüz yere nakit para almakla suçlanıyorlardı.

Gueant’ın hesabına aktarıldığı tespit edilen nakit paralar hakkında 2013 yılında soruşturma başlatılmıştı. Gueant’ın hesabına "soruşturma ve gözetim maliyetleri" adı altında iki yıl boyunca her ay 10 bin avro aktarıldığı ortaya çıkmıştı.

Yolsuzluk iddialarını reddeden Gueant, yolsuzluk yapmadığını, miktar olarak toplam 210 bin avro tutarındaki bu parayı özellikle Sarkozy’nin korumalarını ödüllendirmek için kurulan özel bir sistemi finanse etmeye kullandığını iddia etmişti.

Claude Gueant, bu dava dışında, Sarkozy’nin seçim kampanyasında yolsuzluk yaptığı, devrik Libya lideri Kaddafi’den alındığı iddia edilen paralar ve yine Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığı döneminde usulsüz yaptırdığı iddia edilen anketlerle ilgili davalarda da yargılanıyor.

Gueant, Sarkozy cumhurbaşkanı seçilince önce Elysee Sarayı Genel Sekreteri, daha sonra İçişleri Bakanı olarak görev yapmıştı.

Sayfa Yükleniyor...