Sarkozy’nin ‘’kara kutusu’’ yargılanıyor

Paris savcısı, eski bakan Gueant için 30 ay tecilli hapis ve 75 bin avro para cezası talep etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.10.2015 - 18:01

Sarkozy’nin ‘’kara kutusu’’ yargılanıyor

Fransa’nın eski cumhurbaşkanlarından Nicolas Sarkzozy’nin ‘’kara kutusu’’ olarak bilinen eski içişleri bakanı Claudue Gueant’ın yolsuzlukla yargılandığı davada 30 ay tecilli hapis cezasına çarptırılması istendi.

Paris savcısı Patrice Amar, duruşmaların tamamlanmasının ardından, ‘’kamu kayaklarını usulsüz bir şekilde harcamakla’’ suçlanan Gueant’ın ayrıca 75 bin avro para cezasına çarptırılmasını ve seçme ve seçilme hakkının 5 yıl süre ile elinden alınmasını istedi. Savcı yine aynı davadan yargılan eski emniyet genel müdürü Michel Gaudin’in ise 10 ay hapis cezasına çaptırılmasını talep etti.

Sarkozy’nin 2002 ve 2004 yıllarında içişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde özel kalem müdürlüğünü yapan Gueant ve eski emniyet müdürü, bakanlık bütçesinden usulsüz yere nakit para almakla suçlanıyor.

2013 yılında Gueant’ın hesabına aktarıldığı tespit edilen nakit paralar hakkında soruşturma başlatılmıştı. Gueant’ın hesabına her ay “soruşturma ve gözetim maliyetleri” adı altında iki yıl boyunca açıktan 10 bin avro aktarıldığı ortaya çıkmıştı.

Yolsuzluk iddialarını reddeden Gueant, yolsuzluk yapmadığını, miktar olarak toplam 210 bin avro tutarındaki bu parayı her ay prim dağıtmak adına özellikle Sarkozy’nin korumalarını ödüllendirmek için kurulan özel bir ‘ödüllendirme sistemi’ için kullandığını iddia etmişti.

Claude Gueant, bu dava dışında Sarkozy’nin seçim kampanyasın yolsuzluk yaptığı, devrik Libya lideri Kaddafi’den alındığı iddia edilen paralar ve yine Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığı döneminde usulsüz yaptırdığı iddia edilen anketlerle ilgili açılan davalarda da yargılanıyor.

Gueant, Sarkozy cumhurbaşkanı seçilince önce Elysee Sarayı Genel Sekreteri, daha sonra İçişleri Bakanı olarak görev yapmıştı.

Sayfa Yükleniyor...