Sarkozy'nin rakibinden 'inkar yasası' sözü

Fransa'da Sosyalist Parti adayı Francois Hollande, cumhurbaşkanı seçildiği taktirde, Anayasa Konseyinin iptal ettiği 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasayı tekrar gündeme getireceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 29.02.2012 - 09:53

Sarkozy'nin rakibinden 'inkar yasası' sözü

Hollande, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, ''uzlaşma içinde, dosyayı tekrar gündeme getireceği'' sözünü verdi. Seçimler yüzünden yeni bir yasa teklifi sunulmasının zorluğuna dikkati çeken Hollande, ''Yasama döneminin sonuna geldiğimiz için yeni bir yasa tasarısı hazırlak için ideal bir zaman yok.

Ancak ben ben konuyu tekrar gündeme getireceğim, uzlaşma içinde verdiğim sözleri yerine getirmeye çalışacağım'' ifadesini kullandı.

'TÜRKLER YANLIŞ DÜŞÜNÜYOR'
Fransa'daki Ermenilerle dayanışma içinde olduğunu ve Ermenilerin bu tür bir yasayı beklediklerini bildiğini kaydeden Hollanda, yasaya karşı çıkan ve bu konuda seferber olan Fransa'daki Türklerin de yasanın kendi aleyhlerinde olduğunu düşünmelerinin yanlış olduğunu iddia etti.

Anayasa Konseyi, ifade ve eleştiri özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle dün yasanını iptal edilmesini kararlaştırmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...