Sarkozy'ye ağır darbe

Fransa eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, seçim kampanyası harcamalarını aştığı gerekçesiyle, partisinin masraf iadesi talebini reddeden Anayasa Konseyi üyeliğinden istifa etti.

05.07.2013 - 01:53

Sarkozy'ye ağır darbe

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarklozy, Fransız Anayasa Konseyi üyeliğinden istifa etti. İstifa kararının, Anayasa Konseyi'nin, Sarkozy'nin 2012 cumhurbaşkanlığı seçimi harcamalarını onaylamamasından kaynaklandığı bildiriliyor.

Anayasa Konseyi dün açıkladığı bir kararda, Sarkozy'nin seçim kampanyası çerçevesindeki harcamalarının yasaların öngördüğü üst sınırı yüzde 2,1 oranında aştığını belirtmiş ve bu nedenle Sarkozy'nin şu anda ana muhalefette olan Halk Hareketi Birliği (UMP) partisinin devletten yaklaşık 11 milyon Euro'luk kampanya masrafı iadesi talebinde bulunamayacağına hükmetmişti. Anayasa Konseyi, Sarkozy'nin avans olarak devletten aldığı 153 bin Euro'yu Hazine'ye iade etmesini de kararlaştırdı.

Fransa'nın seçim kampanyaları ve siyasilerin finansmanını denetleyen ulusal komisyonu, geçen yıl Aralık ayında Sarkozy'nin seçim kampanyası resmen başlamadan önce cumhurbaşkanı sıfatıyla "devletin imkanlarını kullanıp kampanya yürüttüğü" sonucuna varmıştı.

Ulusal komisyon, Sarkozy'nin kampanya başlamadan önce devletin imkanlarıyla en az sekiz seçim mitingi düzenlediğini belirtmiş ve bu mitingler için Sarkozy'nin yaptığı harcamaların seçim masrafı olarak gösterilmediğini belirtmişti. Sarkozy, üyesi olduğu Anayasa Konseyi'ne başvurarak bu karara itiraz etmişti.

Fransa'da cumhurbaşkanlığı görevi sona eren siyasiler otomatik olarak Anayasa Konseyi üyesi oluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...