Fransa'da il genel meclislerinin yenilenmesi için yapılan kanton seçimlerinin ilk turu ana muhalefetteki Sosyalist Parti'nin (PS) zaferiyle sonuçlandı.

Fransız İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, 2 bin 26 kantonda gerçekleşen seçimlere katılım oranı yüzde 45 olarak kaydedildi. Bu oranın Fransa'da kanton seçimleri tarihinde kaydedilmiş en düşük rakam olduğu belirtildi.

Sosyalist Parti ulusal çapta oyların yüzde 25'ini aldı. Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin iktidar partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) ise sadece yüzde 16 oy elde edebildi. Seçimlere UMP etiketiyle girmeyen ancak 2007 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde Sarkozy'yi desteklemiş olan sağcı adayların oy toplamı ise yaklaşık yüzde 17,7 olarak açıklandı.

AŞIRI SAĞ SARKOZY’Yİ YAKALADI
Son aylarda gerçekleştirilen tüm anketlerde yükselişte olan aşırı sağcı Milli Cephe (FN) partisi ise oyların yaklaşık yüzde 15'ini aldı. FN bu skorla, seçimlerin ikinci turunda birçok kantonda kilit parti konumunda bulunuyor. İktidar partisi UMP, seçimin ikinci turunda yer almayacağı kantonlarda herhangi bir parti için oy verme çağrısında bulunmayacağını duyurdu.

SÜRPRİZİ KOMÜNİSTLER YAPTI
Seçimlerin ilk turunun sürprizi ise son yıllarda yüzde 5 oranını geçemeyen Fransız Komünist Partisi'nin yüzde 7,8 oy alması oldu. Komünistler böylelikle yüzde 7,3 oy alan Yeşiller Partisi'ni geçmiş oldu. Sosyalist Parti, Komünist Parti ve Yeşiller ikinci turda aşırı sağcı Milli cephe'ye karşı ittifak çağrısında bulundu.

Kanton seçimlerinin ikinci turu 27 Mart Pazar günü yapılacak.