'Satır ve silahlarla gelip her şeyi ateşe verdiler'

Libya'da yaşanan yağma olayını an be an gören Türk mühendis olanları ntvmsnbc'ye anlattı: "Satır ve silahlarla şantiyeye geldiler. Arabaları ve ofisleri talan edip yaktılar. Görüntü çok korkunç. Burada devlet otoritesi kalmadı, sokak isyancıların eline geçti."

19.02.2011 - 19:12

'Satır ve silahlarla gelip her şeyi ateşe verdiler'

Libya'da ülkenin ikinci büyük kenti Bingazi'de başlayan yönetim karşıtı olaylar her geçen gün daha vahim bir boyuta ulaşıyor.


Sadece Bingazi'de 45 kişinin öldüğü, Kaddafi'ye bağlı özel birliklerin protestocuların üzerine ateş açtıkları belirtiliyor.

Olaylar Libyadaki Türk firmalarını da etkilemiş durumda. Birçok Türk şantiyesi eylemciler tarafından yağmalandı.

Bingazi'ye 350 kilometre uzaklıktaki Derne kentinde bir Türk şirketi de bu yağmalardan nasibini aldı. Şirketin çalışanlarından Mühendis Abdullah Anar yaşanan yağma olayını ntvmsnbc'ye anlattı.

GÖRÜNTÜ ÇOK KORKUNÇ
Anar şunları söyledi: "Biz burada Derne'nin kanalizasyon, yol işlerini, elektrik hatlarını altyapı işlerini yapıyorduk. Şantiyemiz şehre 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dün akşam saat beşte bir grup, elinde satır ve silahlarla şantiyeye geldiler. Önce arabaların camlarını kırıp, arabaları çaldılar. Camları kırıp ofislerdeki bütün eşyaları talan ettiler. Evler tamamen yandı. Kişisel eşyaları dahi çaldılar. Çalma işi bitince de kalan kısmı ateşe verdiler. Görüntü çok korkunç, bütün şantiye yanmış durumda.

BİZİ SADECE KORKUTTULAR
Biz onlar gelince ofisin dışına çıktık, toplandık. Üç beş metre mesafeden iki saat kadar olanları izledik. Bizi sadece korkuttular, bir zarar vermediler. Eşya ve arabalara saldırdılar. Şantiyeden yaklaşık 2-2.5 saat sonra tahliye olduk. 


Bütün arkadaşları barındıracak yerler aradık. 300 kişi başka yere yerleştik. Biz şu anda Derne'de şantiyede çalışan Libyalı arkadaşların evindeyiz. Vietnamlı ve Türk işçileri düğün salonlarına yerleştirdik. Bir kısmı da civardaki evlere yerleşti.

ARAÇ BULABİLİRSEK BİNGAZİ'YE GİDECEĞİZ
Araç bulabilirsek yarın sabah Bingazi'ye gidip, oradan Türkiye'ye uçmaya çalışacağız. Türk büyükelçiliği uçakların ayarlanacağını söyledi. Otobüs bulabilirsek yarın sabah yola çıkacağız.

Derne'de hiçbir devlet otoritesi kalmadı, sokak isyancıların eline geçti. Sürekli çatışmalar oluyor. Tüm devlet binaları yakıldı. Faal olan hiçbir devlet binası kalmadı.

DEVLET DAİRELERİ, ŞANTİYELER YANDI
Şehirde aslında özel mülklerde sorun yok. Devlet daireleri, yabancılara ait şantiyeler, bütün polis noktaları, polis araçları tamamen yanmış durumda.

Bir başka şantiyede de olay olmuş, 200 arkadaş düğün salonlarına ve evlere yerleştiler. Onlar Bingazi'ye geçmeye başladılar.

POLİS YOK, MAHKEME YOK
Ayın 17'sinde isyan başlayacağına ilişkin duyumlar alıyorduk ama bu boyutlarda bir şey beklemiyorduk. Bir miktar hırsızlık olur diye düşünüyorduk. Şantiye bir seneden önce toparlanamaz. Yasal otoritenin kurulması lazım; şu an devlet otoritesi yok. Polis yok, mahkeme yok. Derne ve civarındaki birkaç ilde de durum aynı.

LİBYALI ARKADAŞLAR UTANIYOR
Libyalı arkadaşlarımız dünkü olaydan dolayı utanıyorlar. 'Böyle bir terbiyesizlik olmamalıydı' diyorlar. Derne'nin çoğu muhalifleri destekliyor.

Ben buraya çalışmaya 9 ay önce geldim. İki ay kadar önce de ev işgalleri yaşanmıştı."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...