Savaş suçlusu Sırp komutan Mediç öldü

Bosna Savaşı sırasında Srebrenitsa'da birçok katliam yapan 'Akrepler' isimli Sırp askeri birliğinin komutanı Slobodan Mediç'in, Sırbistan'ın kuzeyinde geçirdiği trafik kazasında öldüğü bildirildi.

Anadolu Ajansı 01.01.2014 - 17:37

Savaş suçlusu Sırp komutan Mediç öldü

Sırbistan medyasında yer alan haberlerde, Sremska Mitrovitsa şehriyakınlarında meydana gelen kazada Mediç'in (47) yanı sıra eşi ve oğlunun dayaşamını yitirdiği ifade edilirken, Boşnak sivillere yönelik yapılan katliamlar nedeniyle Belgrad Mahkemesi Savaş Suçları Konseyi tarafından "savaş suçu" işlemekten 2007 yılında 20 yıl hapse mahkum edilen Mediç'in hafta sonu izninde olduğu kaydedildi.

Sırbistan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Sremska Mitrovitsa-Veliki Radintsi arasındaki kazanın, iki aracın çarpışması sonucu meydana geldiği belirtildi.

Açıklamada eski Sırp komutanın ismi tam olarak açıklanmadı ancak kazaya karışan araçlardan birindeki S.M. (47), L.M. (45) ve D.M. (17) isimli Sırbistan vatandaşlarının öldüğü, diğer aracın sürücüsünün ise kazadan yaralı kurtulduğu bildirildi.

Alkollü olduğu tespit edilen yaralı sürücü, savcılığın talimatı üzerine gözaltına alındı.

Mediç, Lahey'de yargılanmasına devam edilen eski Sırp general Ratko Mladiç'in duruşması esnasında kanıt olarak izletilen ve Srebrenitsalı Boşnak sivillerin infazını gösteren bir görüntünün ortaya çıkmasının ardından bu infazla bağlantısı olduğu gerekçesiyle 2005 yılında Sırbistan'da yakalanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...