'Savaş uçakları füze ve silahsız uçsun'

Atina ziyareti öncesinde Yunan Devlet Televizyonu'na konuşan Başbakan Erdoğan, Ege'nin barış denizi olması halinde, çok şey başarılabileceğini söyledi.

NTV Haber 14.05.2010 - 10:55

'Savaş uçakları füze ve silahsız uçsun'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atina ziyareti öncesinde Yunan Devlet Televizyonu'na konuştu.

Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan'ın Ege'deki anlaşmazlığı aşması halinde çok şey başarabileceğini ve savunma harcamalarını azaltabileceğini söyledi.

Erdoğan, "Eğer savaş uçakları Ege'de uçacaklarsa, füze ve silah olmadan uçsun, savaş değil barış uçağı olsun" dedi.

Ege'de anlaşma konusunda umutlu olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, silahsızlanmaya yönelik de önemli mesajlar verdi:

"Ege'deki kıta sahanlığı konusunda olumlu bir neticeye varmamızı umut ediyorum. Ege bir barış denizi olduğu zaman, ne Türkiye Yunanistan'a şüpheyle bakar ne de Yunanistan Türkiye'ye. Eğer savaş uçakları Ege'de uçacaklarsa, ben diyorum ki, bunlar füze ve silah taşımadan uçsunlar. O zaman bunlar savaş uçağı olmaz barış uçağı olur. Eğer bunu yaparsak birçok şeyi başarırız, bunlardan biri de silahlanmanın azaltılması olacak."

Tüm dünyada silahlanmaya büyük pay ayrılırken insanların aç ve sefil yaşadığını vurgulayan Erdoğan, Türkiye ve Yunanistan'ın da savunma harcamalarını azaltabileceğine işaret etti:

"Her iki ülkenin de savunma harcamaları büyük. Ben göreve geldiğimde savunma harcamaları birinci sıradaydı. Şimdi bütçemizin başında eğitim ve sağlık harcamaları geliyor. Yunanistan'ın da bu noktada değerlendirmede bulunacağına inanıyorum."

BİZ DE KEMER SIKTIK, DAHA İYİYE GİTTİK
Başbakan, Yunanistan'ın içinde bulunduğu ekonomik darboğaza da değindi. Erdoğan, sorunun kalıcı olmadığına inandığını belirtti. "İktidara geldiğimizde benzer bir durumla karşı karşıya kaldım. Biz bir önceki hükümet tarafından alınan önlemleri benimsedik. Biz de kemer sıkma önlemleri aldık, her geçen gün daha iyiye gittik" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...