İsrail’e yönelik sert uyarılarda bulunan Devrim Muhafızları Başkomutan Yardımcısı Hüseyin Salami, İran’ın, İsrail’den gelebilecek olası bir saldırıdan çekinmediğini söyledi.

Salami, Devrim Muhafızları’nın resmi internet sitesi Sepah News’e yaptığı açıklamada, “Siyonist rejimin tehditlerinden endişe duyacağımız çizgiyi çoktan aştık... Eğer Siyonistler gerçekten İran’a saldırırsa, bu İsrail’i dünyadan silmek ve Filistin’in İsrail tarafından el konunan topraklarını geri kazanmak için tarihi bir fırsat olur” dedi. Salami, İsrail’in son 10 yıldaki savaşlarında İran’ın diğer silahlı kollarından misilleme gördüğünü hatırlattı.

Salami, İran piyade taburunun ‘İsrail’in belini bir gün içinde kırabileceğini’ belirtti ve “Savaş çıkarmaya niyetli değiliz. Ancak biri İran’a saldırırsa, şiddetli bir şekilde cevap veririz ve durmayız” dedi. Salami, Devrim Muhafızları’nın taktiğinin savunma değil taarruz yapmak olduğunu ifade ederek, “Savaşı başlatan düşmanlarımız olacak, son noktayı ise biz koyacağız” ifadesini kullandı.

“SİLAH TEKNOLOJİSİNDE İLERLEDİK”
Salami, İran’ın silah üretiminde ilerleme kaydettiğini, modern füze teknolojisinde adımlar attıklarını söyledi ve sahip oldukları füzelerle Ortadoğu’daki düşman kuvvetlerin üslerini yok edebileceklerini öne sürdü.

İran’ın Cuma günü gerçekleştirdiği askeri geçit töreninde hava savunma sistemi Ra’ad’ı (Fırtına) gözler önüne serdiğini ifade eden Salami, sistemde kullanılan füzelerin İran yapımı olduğuna dikkat çekti. Ra’ad sisteminde kullanılan Taer (Kuş) füzeleri, İran ordusunun verdiği bilgiye göre 50 kilometre menzile sahip ve 22 bin metre yükselikteki hedefleri vurabiliyor.

“BÖLGE ÜLKELER TARAF SEÇECEK”
Devrim Muhafızları’nın uzay-havacılık bölümü başkanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızadeh de Salami ile aynı gün yaptığı açıklamada, İsrail’e uyarıda bulundu.

Tuğgenral Hacızadeh, İsrail’in İran’a yönelik olası bir saldırısının ‘Üçüncü Dünya Savaşı’ başlatabileceğini belirtti ve Tel Aviv’in ABD’nin desteği olsun olmasın İran üzerine yapacağı bir saldırıda yok edileceğini söyledi.

Devrim Muhafızları’nın uzay-havacılık bölümü başkanı olan Hacızadeh, El Alam televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail’in olası bir saldırısında ABD’nin Ortadoğu’daki üslerini de hedef alacaklarını söyledi. İranlı komutan, İsrail saldırısının geniş çaplı bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini söyledi ve “İran ve ABD veya Siyonist rejim arasında bağımsız bir savaş çıkabileceğini düşünmek olanaksız. Ancak bir savaş halinde bölge ülkeleri İran veya İsrail ile taraf olacaktır” dedi.

Hacızadeh, İran televizyonu Press TV’nin verdiği bilgiye göre, “Bölgede bir savaş çıkması halinde ülkelerin tarafsız kalması mümkün değil” ifadesini kullandı.