'Sayın Haşimi'yi teslim etmeyiz'

Türkiye'ye sığınan  Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi hakkında verilen idam kararını değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz Sayın Haşimi'yi Türkiye'de kalmak istediği sürece ülkemizde tutarız. Teslim de etmeyiz'' dedi.

11.09.2012 - 10:48

'Sayın Haşimi'yi teslim etmeyiz'

Azerbaycan'a hareketinden önce Ankara'da açıklamalarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye sığınan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi hakkında Pazar günü verilen idam kararını değerlendirdi.

Erdoğan, ''Sayın Haşimi ile  bizim dostluğumuz kardeşliğimiz bugünkü olaylar neticesinde başlamış değil. Biz Irak siyasetinde özellikle ikili ilişkilerimizin yoğun olduğu son 10 yıl içerisinde Sayın Haşimi'nin konumunu, yerini davranış biçimlerini iyi bilen ülke ve iyi bilen siyasetçileriz. Yani hakkında ileri sürülen böyle bir idama neden olabilecek bir şey asla söz konusu değildir. Kaldı ki Tarık Haşimi ailesinin birçok ferdini maalesef Irak'ta kaybetmiş bir insandır. Kendisinin bu tür eylemler içerisinde yer alması gibi bir şey de kesinlikle söz konusu değildir. Bizden talep, böyle bir şey söz konusu olduğunda da çok açık net söylüyorum. Biz Sayın Haşimi'yi burada kalmayı arzu ettiği sürece ülkemizde tutarız ve teslim de etmeyiz. Bunu da bu kadar açık söylüyorum'' dedi.

‘Irak’taki terör saldırılarını finanse etmek’ iddiasıyla yargılanarak idam cezasına çarptırılan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, dün mahkemenin hakkında verdiği kararla ilgili Ankara'da yaptığı açıklamada, Irak mahkemesinin kendisi hakkında verdiği idam kararının 'bir şeref' olduğunu dile getirmişti.

Haşimi, "Bu benim açımdan beraat kararıdır. Haksız bir karardır ve değersizdir. Ben suçsuzum, tüm suçlamalar haksız yere bana yöneltilmiştir. Tarafsız bir mahkeme önünde yargılanmaya hazırım. Maliki'nin (Irak Başbakanı) etkisi altındaki bir mahkemede yargılanmak istemiyorum" diye konuşmuştu.

'TÜRKİYE'YE YÜK OLMAK İSTEMİYORUM'
Sorunun siyasi olarak çözümüne kadar Türkiye'de kalacağını açıklayan Haşimi, "Türkiye'ye yük olmak istemiyorum. Eğer benim için burada yer varsa, kalmaktan memnun olurum. Eğer burada yer bulamazsam en kısa sürede evime dönmek isterim" demişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...