Schengen anlaşmasına revizyon

Kuzey Afrika'dan gelen kaçakların durumunu görüşen Berlusconi ile Sarkozy, Schengen anlaşmasında reforma gidilmesi konusunda mutabakata vardı.

Haberler - NTV Haber 27.04.2011 - 11:25

Schengen anlaşmasına revizyon

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Kuzey Afrika'dan gelen kaçak akınını görüşmek için Roma'da biraraya geldi. Görüşmede iki lider Schengen anlaşmasında reform istedi.

Berlusconi ve Sarkozy, anlaşmanın askıya alınması ya da iptal edilmesinin sözkonusu olmadığını, ancak bu uygulamada reforma gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Sarkozy, “Avrupa kurumlarina yeni şeyler adapte etmek anormal bir şey mi? bütün bunlar normal, Schengen’de değişime karşı olanlar gerçekte Schengen’i istemeyenler” diye konuştu.

İki ülke serbest dolaşım anlaşmasına yönelik reformlarla ilgili Barroso'ya bir mektup göndereceklerini de açıkladı.

Sarkozy ile Berlusconi'nin anlaştığı diğer konu da Arupa Birliği üyesi ülkelerin komşularıyla sınırlarının korunmasını sağlayan Frontex ajansının güçlendirilmesi oldu.

MÜLTECİ SORUNU ARALARINI BOZDU
Roma ile Paris arasındaki ilişkiler Kuzey Afrika’dan binlerce kaçağın İtalya'nın Lampedusa adasına çıkmasından bu yana gergin. İtalya, oturma izni verdiği kaçakların bir bölümünü taşıyan trenin Fransa sınırında durdurulmasının ardından Paris'i protesto etmişti.

Berlusconi hükümeti,küçük teknelerle Lampedusa adasına çıkan 30 bin kaçak konusunda, Avrupa Birliği’nden yeterince destek alamadığını belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...