'Schindler'in Listesi' satılıyor

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi toplama kamplarından kurtarılan Yahudilerin isimlerinin yer aldığı Schindler'in Listesi 2,2 milyon dolara satışa sunuldu.

Haberler 23.03.2010 - 15:14

'Schindler'in Listesi' satılıyor

Nazi toplama kamplarından kurtarılacak Yahudilerin isimlerinin yer aldığı Schindler'in Listesi, 2,2 milyon dolara satışa çıkarıldı.

Yönetmen Steven Spielberg'in "Schindler'in Listesi" adlı filmine de konu olan 801 kişilik liste, Oscar Schindler ile muhasebecisi İzak Stern tarafından 18 Nisan 1945'te hazırlanmıştı.

Belgeyi adı açıklanmayan bir kişi adına satan tarihi belge uzmanı Gary Zimet, listenin 7 farklı baskısının olduğunu, bunlardan dördünün sağlam kaldığını, satışa çıkarılan listenin özel kişilerin elindeki son liste olduğunu söyledi.

13 sayfalık listenin biri ABD'deki Soykırım Müzesinde, biri Koblenz'deki Alman federal arşivlerinde, ikisi ise İsrail'deki Yad Vaşem müzesinde bulunuyor.

Zimet belgenin açık artırmaya çıkarılmadığını, ilk gelen kişiye açıklanan fiyattan satılacağını söyledi.

Oscar Schindler'in çok sayıda Yahudi'yi soykırımdan kurtarırış hikayesi 1993'te beyaz perdeye aktarılmış, rekor sayıda izleyiciyle buluşan Schindler'in Listesi, tüm zamanların en iyi filmleri arasına girmiş, 7 dalda Oscar kazanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...