Seçim 'sarhoş'u Putin'e ağır suçlama

Rusya'da dün oyların yüzde 63'ünü alarak devlet başkanı seçilen Vladimir Putin daha zaferinin tadını çıkaramadan seçimlere hile karıştırıldığı iddiaları yüksek sesle dile getirilmeye başlandı. Yabancı gözlemciler her üç seçim merkezinden birinde oy sayımında hile yapıldığını açıkladı.

05.03.2012 - 14:05

Seçim 'sarhoş'u Putin'e ağır suçlama

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dün Rusya'da yapılan seçimleri 700 gözlemciyle takip etti. Seçim sonrası açıklama yapan AGİT gözlemcileri, her üç seçim merkezinden birinde hile yapıldığını belirtti. AGİT gözlemci heyeti başkanı Tonino Picula, Rusya'daki devlet başkanlığı seçimlerinde "adil" bir rekabetin yaşanmadığını söyledi.

Oylama koşullarının "Putin'in seçilmesi" yönünde hazırlandığını iddia eden Picula, devlet televizyonularının seçim boyunca Putin lehine haber yapmaya özen gösterdiğini belirtti. Picula, "Gerçek bir rekabet yoktu ve hükümet kaynaklarının suistimali, seçimi kimin kazanacağına dair en küçük bir kuşkuya mahal bırakmamıştı" dedi.

'PUTİN'İN ZAFERİNE GÖLGE DÜŞTÜ'
AGiT, her üç seçim merkezinden birinde oy sayma işlemi sırasında manipülasyon yapıldığını belirterek, bu durumun Putin'in zaferine gölge düşüreceğini savundu.

Alman Der Spiegel dergisine açıklama yapan AGİT üyesi Alman gözlemciler ise organize bir biçimde seçimlere hile karıştırıldığı yönünde bir tespitlerinin olmadığını belirtti. İktidardaki Hristiyan Birlik Partisi milletvekili ve AGİT gözlemcisi Karl-Georg Wellmann, "Organize bir seçim hilesinden bahsetmek imkansız. Ancak seçim listelerinde isimlerinin olmamasından şikayet eden insanlar oldu" dedi.

MUHALİFLER MEYDANA İNİYOR
Putin'in zaferini tanımadıklarını açıklayan muhalifler ise bugün saat 16.00'da Moskova'da Kremlin Sarayı'na yakın bir bölgede büyük bir eylem düzenleyeceklerini açıkladı.

'GÖZYAŞLARIM GERÇEKTİ'
Devlet başkanlığı seçimini kazanan Başbakan Vladimir Putin ise, dün Kremlin yakınında 100 binden fazla taraftarına gözü yaşlı bir şekilde yaptığı konuşmasındaki gözyaşlarının gerçek olduğunu söyledi. Putin, "Gözyaşlarım gerçekti. İnançtan ağladım" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...