Seçim sonrası KKTC'de koalisyon görüşmeleri başlıyor

KKTC'de seçimler sonrasında yeni hükümetin kurulabilmesi için mevcut hükümet, istifasını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya sundu. Milletvekilleri pazartesi günü mecliste yemin edecek ve koalisyon kurma çalışmaları resmen başlamış olacak.

19.01.2018 - 16:32 | Son Güncelleme : 19.01.2018 - 16:33

Seçim sonrası KKTC'de koalisyon görüşmeleri başlıyor

KKTC'de yemin töreninden hemen sonra parti başkanları Cumhurbaşkan Mustafa Akıncı ile görüşmelere başlayacak. Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bir parti başkanını hükümeti kurmakla görevlendirecek.

KKTC’de seçimlerden birinci çıkmasına rağmen Ulusal Birlik Partisi UBP’yi hükümet dışında bırakacak, dört partili bir koalisyon hedefleniyor. Bu koalisyona KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da sıcak bakıyor.

Söz konusu koalisyon formülünün ortaya atılmasında, UBP ve lideri ile ilgili yolsuzluk iddiaları etkili oldu. Hüseyin Özgürgün, partisi UBP’nin dışlanacağı bir yapıyı sivil darbe olarak niteliyor.

Siyasi gözlemcilere göre, en güçlü olasılık seçimde 12 milletvekiliyle ikinci sırada çıkan Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin, Halkın Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi ve Serdar Denktaş’ın liderliğini yaptığı Demokrat Parti ile koalisyon kurması. Bu koalisyon için bir süredir gayriresmi görüşmeler yapılıyordu.

50 sandalyeli KKTC meclisinde 27 milletvekiliyle bir yapı kurulabiliyor. Ancak 4’lü koalisyonun ne kadar ömrü olacağı kestirilemiyor.

Sayfa Yükleniyor...