Seçim sonuçlarını en son Fransızlar öğrenecek

Fransa'da halk cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu için önümüzdeki pazar günü sandık başına gidiyor. Oy atan Fransızlar, seçimin ilk turunu kimin kazandığını dünyadan sonra öğrenecek.

20.04.2012 - 15:52

Seçim sonuçlarını en son Fransızlar öğrenecek

Fransa'da seçim yasasına göre, seçim sonuçlarını yerel saatle 20.00'den önce açıklamak yasak. Bu yasağa uymayan basın ve yayın kuruluşların 75 bin Euro para cezası verilecek.

Fransa'da seçim sonuçlarına etki yapacağı gerekçesiyle, 1977'de çıkarılan bir yasayla son seçim bürosu kapanana kadar "sandık çıkış" anketlerini açıklamak yasak. Bu nedenle Fransa'da yerel saatle 20.00'den önce seçim sonuçları açıklanmayacak. Ancak sosyal paylaşım ağı Facebook ve Twitter'ın seçimlerde yasağı deleceği belirtiliyor. Uzmanlar, mevcut yasanın sadece radyo ve televizyon gibi iletişim araçlarının bulunduğu dönemde hazırlandığını, günün koşullarını karşılamadığını dile getiriyor.

HOLLANDE 3 PUAN ÖNDE
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu öncesi düzenlenen son kamuoyu yoklamaları ise, Sosyalist Francois Hollande'ın, Nicolas Sarkozy ile arasındaki farkı giderek açtığını ortaya koydu.

CSA kamuoyu yoklama merkezinin anketine göre, 22 Nisan'da düzenlenecek ilk turda Hollande yüzde 28, Sarkozy yüzde 25 oranında oy alacak

6 Mayıs'ta düzenlenecek ikinci turda da, Hollande'ın yüzde 57, Sarkozy'nin ise yüzde 43 oranında oy alacağı tahmin ediliyor. İlk tura 10 aday katılacak. Fransa'da yaklaşık 45 milyon seçmen bulunuyor.

FRANSA EN ÖNEMSİ SORUN İŞSİZLİK
Fransa'da ikinci turu 6 Mayıs'ta düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Elysee Sarayı'nın yeni sahibini ise, bekleyen en önemli sorun ekonomideki durgunluk ve işsizlik olacak.

Fransa'da hükümetin aldığı tedbirlere rağmen ekonomide büyüme hızı yüzde 1'i geçmiyor. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) geçtiğimiz aylarda açıkladığı küresel ekonomik görünüm raporuna göre, Fransa ekonomisi, bu yıl yüzde 0.2 büyüyecek. Geçtiğimiz yılki büyüme hızıysa yüzde 1.7 oranında gerçekleşmişti.

BÜTÇE AÇIĞI BAŞ AĞRITACAK
Bütçe açıkları da yine Fransa'nın başını ağrıtan konuların başında geliyor. Fransa'da bütçe açığının gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) oranı 2011 yılında yüzde 5.4 oranında gerçekleşti. Bütçe açığının 100 milyar Euro civarında olduğu tahmin ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...