İran’da 14 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Anayasayı Koruma Konseyi’nin aldığı karar tepki görmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday olan isimleri değerlendiren konsey, birkaç gün önce tüm kadın seçmenlerin ve iki güçlü adayın seçimlere katılmasına izin vermemişti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, eski yardımcıları arasında bulunan Esfandiar Rahim Mashaie’nin adaylığına izin verilmemesi hakkında ilk kez konuştu.

ISNA haber ajansına konuşan Ahmedinejad, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve diğer dini liderlerle arası iyi olmayan Mashaie için, “Bana kalırsa Hamaney ile bir sorun yaşanmayacak ve son dakikaya kadar onunla bu konuda görüşeceğim... Bu sorunun çözüleceği konusunda ümitliyim” dedi.

İran Anayasayı Koruma Konseyi, Mashaie’nin yanı sıra, reform yanlısı olarak gösterilen bir diğer önemli politikacı Akbar Haşemi Rafsancani’nin de seçimlerde yer almasına izin vermemişti.

Seçime girmesine izin verilmeyen adayların ardından, Ahmedinejad’ın en büyük rakibi Hamaney’e yakınlığıyla bilinen İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Said Celili olarak gösteriliyor.