Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'in eski kız arkadaşı Gabriela Zapata, Çinli bir şirket adına devletten aldığı ihalelere fesat karıştırmaktan gözaltına alındı. Zapata'nın gözaltına alınması sonrası yürütülen yolsuzluk soruşturması 56 yaşındaki Devlet Başkanı Morales'e kadar uzandı.

Bir dönem Evo Morales'le ilişki yaşayan Gabriela Zapata'nın erkek bir bebek dünyaya getirdiği ve bunu yıllarca Boliviya Devlet Başkanı'ndan sakladığı ileri sürüldü. Dokuz yıl önce Morales'ten çocuk dünyaya getiren Zapata bebeğin hastalık sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi. Ancak gerçeğin çok farklı olduğu yıllar sonra ortaya çıktı.

Devlet Başkanı Evo Morales'in eski kız arkadaşı Gabriela Zapata yolsuzluk suçlamasıyla gözaltına alındı. 
Devlet Başkanı Evo Morales'in eski kız arkadaşı Gabriela Zapata yolsuzluk suçlamasıyla gözaltına alındı. 

"ÇOCUK BİLİNMİYEN BİR YERDE YAŞIYOR"

Gabriela Zapata'nın yakın akrabası, Morales'in oğlu olan bebeğin ölmediğini ve şu anda Bolivya'da bilinmeyen bir yerde yaşadığını ileri sürdü.

Bu iddia üzerine yazılı açıklama yapmak zorunda kalan Morales, "Kendini teyze olarak tanıtan bir kişi, çocuğun yaşadığını ileri sürüyor. Belki doğru olabilir, belki de büyük bir talihsizlik. Her neyse, eğer dedikleri gibi çocuk yaşıyorsa, öncelikle söylemem gerekir ki, bu benim için büyük bir mutluluk olur. Onun buluşmak için can atıyorum" dedi.

"SAĞCI MUHALEFETİN OYUNU"

"Ancak kendime şunu soramadan edemiyorum, niçin 2007'den beri benden saklıyorlar? Ve hangi sebeble benden uzak tuttular?" diyen Morales söz konusu olayın sağcı muhalefetin bir oyunu olabileceğini söyledi.

Referandumu kaybetmesi sonrası muhalefetin kendisini itibarsızlaştırmak için büyük bir çaba harcadığını iddia eden Morales, "Bana karşı kirli bir savaş başlattılar" şeklinde konuştu.

Gabriela Zapata'nın ortak çocuklarıyla ilgili eski sevgilisi Evo Morales'e yalan söylediği iddia edildi. 
Gabriela Zapata'nın ortak çocuklarıyla ilgili eski sevgilisi Evo Morales'e yalan söylediği iddia edildi. 

REFERANDUMU KAYBETTİ

Bolivya'da 2006'dan bu yana devlet başkanlığı koltuğunda oturan ülkenin ilk yerli kökenli Devlet Başkanı Evo Morales, 2019'daki seçimlerde aday olmak için anayasa değişikliğine gitmek istedi.

Referandumla anayasayı değiştirmek isteyen Morales bir kez daha aday olmanın önünü açmak istedi. Ancak geçtiğimiz hafta yapılan referandumda halkın yüzde 51.3'ü anayasa değişikliğine "hayır" dedi. Morales, üçüncü dönem için de anayasada değişiklik yaptırarak aday olmuş ve seçilmişti.