Uluslararası Af Örgütü, Suriye ve Irak'ta etkili olan terör örgütü IŞİD'in katliamlarıyla ilgili raporunu yayınladı. Rapor hazırlanırken, IŞİD'in elinden kaçmayı başaran 40'dan fazla Yeziki kadın ve genç kızla konuşuldu.

Yezidi kadınlar, IŞİD'in Sincar dağını ele geçirmesi sonrasında kendilerine yapılan insanlık dışı muameleyi anlattı.

Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda, Yezidi kadınların işkenceden geçirildiği, tecavüze uğradığı ve daha sonra pazarda seks kölesi olarak satıldığı ifade edildi. Seks kölesi olarak satılanların çoğu 14 yaş altına bulunuyordu.

HEDİYE OLARAK VERİLDİ
16 yaşındaki Randa, hamile annesiyle birlikte IŞİD militanları tarafından kaçırıldığını ve bir adama "hediye" olarak verildiğini söyledi. Randa, kendisinden iki kat daha yaşlı olan adamın tecavüzüne uğradı.

Uluslararası Af Örgütü çalışanına konuşan Randa, "Bana ve aileme yaptıkları o kadar acıydı ki, yaşamaya katlanmak çok zor. IŞİD hayatımızı kararttı. Ailemin başına ne geldiğini ve onları bir daha görüp, göremeyeceğimi bilmiyorum" şeklinde konuştu.

İlişkili Haberler'ATAR DAMARLARINI KESTİ'
Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda 19 yaşındaki Jilan'ın acı öyküsü de yer alıyor. IŞİD'in 20 Yezidi kadınla birlikte bir odaya kapattığı genç kızlardan biri de Jilan'dı. IŞİD'in esareti altında kalan 20 yaşındaki bir kadın başlarından geçenleri ve Jilan'ın hikayesini şu sözlerle anlatıyor: "IŞİD militanları bir gün bize dans kıyafetleri getirdi. Yıkandık ve bu kıyafetleri giymeye zorlandık. Jilan çok güzel bir kızdı. Banyoda yıkanırken, atar damarlarını kesti. Bir adam tarafından tecavüze uğrayacağını biliyordu. Onun için kendisini öldürdü."

Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda 27 yaşındaki Yezidi kadın Wafa'nın hikayesi de yer alıyor. IŞİD militanlarının eline düşen Wafa, kız kardeşiyle birlikte intihar teşebbüslerini anlatıyor.

Rapor, bu duruma katlanamayan onlarca Yezidi kadının intiharı seçtiğini de ortaya koydu.

'ETNİK TEMİZLİK'
Raporda geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana IŞİD'in kontrolünde bulunan Sincar bölgesinde "etnik temizlik" yapıldığı belirtildi. IŞİD'in tecavüzü savaş aracı olarak kullandığı ifade edildi.

IŞİD'in işkence, tecavüz ve seks kölesi olarak satılmasına maruz kalan Yezidi kadınların bu saldırılar sonrası psikolojik yardım alamadıkları da raporda yer aldı.