'Semadirekli Nike' restorasyonda

Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi, ünlü "Semadirek Kanatlı Zaferi" (Semadirekli Nike) heykelinin restorasyonu için başlattığı bağış kampanyasında iki ayda 500 bin Euro topladığını bildirdi.

06.11.2013 - 12:40

'Semadirekli Nike' restorasyonda

Miktarları 5 ile 5 bin Euro arasında değişen bağışların ortalama 126 Euro olduğu ve şu ana kadar yaklaşık 4 bin kişinin bağışta bulunduğu açıklandı.

Helen döneminin en önemli eserlerinden biri olarak gösterilen heykelin restorasyonu için 4 milyon Euro gerekiyor. Müze, bireylerden toplamayı hedeflediği 1 milyon Euro'ya ek olarak, Nippon Television Holdings, Fimalac ve Bank of America Merrill Lynch'ten de toplam 3 milyon Euro bağış sözü aldı.

Fransa'da projeye bağışta bulunanların, katkılarının yüzde 66'sını devletten vergi iadesi olarak alabilecekleri belirtiliyor.

Yunan mitolojisinde zafer tanrıçası olarak bilinen Nike'yi simgeleyen Kanatlı Zafer Heykeli 1863 yılında Ege denizinin kuzeyindeki Semadirek adasının tapınak kompleksinde o dönem Edirne'de misyonda olan Fransız diplomat Charles Champoiseau tarafından keşfedilmişti.

Mermerden ve 3 metre 28 santim yüksekliğindeki heykel 1884 yılından bu yana Paris'teki Louvre Müzesi'nde sergileniyor. Eserin M.Ö. 220-190 yılları arasında, büyük olasılıkla bir Yunan deniz zaferi anısına yapıldığı tahmin ediliyor.

Heykel ve Batı sanatını önemli oranda etkilediği söylenen eserin restorasyon çalışmaları Mayıs 2014'e kadar sürecek. Heykel son olarak 1879 yılında restore edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...