Senato Komisyonu'nda inkar yasasına ret

Fransız Senatosu Anayasa Komisyonu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan ve Meclis'te kabul edilen yasa teklifinin Senato'nun gündeminde incelenmeye alınmamasını öngören değişiklik önergesini kabul etti.

18.01.2012 - 14:09

Senato Komisyonu'nda inkar yasasına ret

Önergenin kabul edilmesi tasarının Senato Genel Kurulu'na gitmeyeceği anlamına gelmiyor.

Fransa meclisinde 22 Aralık'ta kabul edilen Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifi Senato Anayasa Komisyonu'nda görüşüldü.

Anayasa Komisyonu, Ermeni soykırım iddialarının inkarını cezalandırmasını öngeren yasa teklifinin senatoda kabul edilmemesi yönünde sunulan önergeyi oy çokluğuyla kabul etti. Karar 29 kabul, 9 ret ve 8 çekimser oyla alındı.

Önerge komisyonda görüşülmeden önce Kanunlar Komisyonu Başkanı Sosyalist Senatör Jean-Pierre Sueur yasa teklifi için raportör tayin edildi.

Yasa teklifine karşı olmasıyla bilinen Sueur iktidar partisi ve muhalefetteki senatörlerin baskısına rağmen, hukukçu üyelerden oluşan kanunlar komisyonu yasa teklifi aleyhinde görüş bildirdi.

Önümüzdeki hafta 23 Ocak pazartesi günü Anayasa Komisyonu'nun kabul ettiği önerge Senato'da oylamaya sunulacak. Üyeler tarafından önerge kabul edilirse, Fransa Meclisi'nde kabul edilen "inkar" yasası kadük hale gelecek. Ancak önerge kabul edilmezse Senato yasa teklifini  görüşerek oylamada bulunacak.

SUEUR: TEKLİF ANAYASAYA AYKIRI
Fransa Senatosu Kanunlar Komisyonu Başkanı Jean Pierre Sueur, yasa teklifinin Senato gündemine alınmaması yönündeki kararlarına gerekçe olarak "teklifin anayasaya aykırı" olmasını gösterdi. Sueur, teklifin anayasaya aykırı olmasının yanı sıra ifade özgürlüğü ve araştırma özgürlüğüne de aykırı olduğunu söyledi.

"Bu gerekçelerden dolayı biz Kanunlar Komisyonu'nda yasa teklifinin incelemeye alınmamasını istedik" diyen Sueur, "Bizim görüşümüze göre bu yasa teklifi anayasaya aykırı" ifadesini kullandı.

DAVUTOĞLU: KOMİSYONUN KARARI OLUMLU

Fransa Senatosu Anayasa Komisyonu'nun kararını değerlendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Tabi bu önümüzdeki hafta tasarının gündeme alınıp alınmamasıyla ilgili net bir tabloyu ortaya koymaz ancak genel bir eğilimi ortaya koyar. Bu da Fransa yasalarına göre bile bu teşebbüsün ne kadar hukuk dışı olduğunu bir anlamda ortaya koymaktadır'' dedi.

Komisyonun bağlayıcı nitelik taşımayan kararını olumlu karşıladıklarını belirten Davutoğlu, ''Ümit ederiz ki Fransız Senatosunda aklıselim hakim olur ve bu yasa gündeme dahi getirilmez. Avrupa değerlerine uygun bir şekilde gündemden düşürülür'' şeklinde konuştu.

Davutoğlu, Senato Kanunlar Komisyonu kararından bağımsız olarak yasa teklifinin onaylanmasını engellemek için gerekli teşebbüs ve temasları sürdüreceklerini de söyledi.

TÜRKLER EYLEM YAPACAK
Fransa'daki Türk-Fransız dernekleri de, 21 ve 23 Ocak tarihlerinde Başkent Paris'te yasa teklifini protesto eden iki ayrı gösteri düzenleyecek.

Fransa meclisinde 22 Aralık'ta kabul edilen Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifi 23 Ocak'ta Senato'dan kabul edilir ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından onaylanırsa "inkar" yasasını çiğneyenler 1 yıl hapis cezası ve 45 bin Euro para cezasına çarptırılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...