Serbest kalan Fransız rahip Paris'e getirildi

Kamerun'da kaçırılan ve dün serbest bırakıldığı duyurulan Fransız rahip Georges Vandenbeusch, bugün Paris'e getirildi.

Anadolu Ajansı 01.01.2014 - 12:43

Serbest kalan Fransız rahip Paris'e getirildi

Rahip Vandenbeusch, Paris yakınındaki askeri havalimanında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından pistte karşılandı. Hollande, rahip Vandenbeusch'un sağ salim dönüşünden duyduğu mutluluğu belirterek gösterdiği cesaret içinde kendisini tebrik etti.

Riskli bölgelere giden Fransız vatandaşlarının güvenlik nedeniyle daha dikkatli olmaları konusunda uyarıldığını dile getiren Hollande, dünya çapında serbest kalmayı bekleyen altı Fransız vatandaşının daha olduğuna söyledi.

Rahip Vandenbeusch ise esir düştüğü süre boyunca kötü muameleye maruz kalmadığını ama şartların oldukça zor olduğunu söyledi.

Kamerun'un başkenti Yoaunde'de dün rahip Vandenbeusch'u almaya giden Fransa Dışişleri Bakanı Lauren Fabius da yılın en güzel hediyesini aldıklarını söylemişti. Fabius, 45 yaşındaki rahibin serbest kalması için fidye ödenmediğini açıklamıştı.

Rahip Vandenbeusch, kasım ayında Kamerun'un kuzeyinde Nijerya sınırına 30 kilometre mesafedeki Koza'da kaçırılmıştı.

Nijerya'da kanlı saldırılarıyla bilinen ve yüzlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan Boko Haram örgütünün bölgede etkin olduğuna dikkat çekilmiş, kaçırılan rahibin Fransa'nın daha öncedeki güvenlik uyarılarına rağmen bölgedeki çalışmalarını sürdürmeyi tercih ettiği belirtilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...