İlişkili Haberler

Endonezya Ulusal Arama ve Kurtarma Ajansı (BASARNAS) Başkanı Henry Bambang Soelistyo, dün basın toplantısında yaptığı açıklamada, yerel saat ile 12.30'da ise kurtarma ekipleri uçağın kara kutularını bulunduğu açıklamasını yapmıştı.

Soelistyo, bugün düzenlediği basın toplantısında ise arama çalışmalarını yürüten ekiplerin yanlış anlaşıldığını ve kara kutuların bulunduğu bilgisinin yanlış olduğunu belirtti.

Bulunan cihazın kokpit ses kaydedicisi olduğunu belirten Soelistyo, "Kokpit ses kaydeci cihazda pilotların herhangi bir konuşması veya herhangi bir ses bulunmuyor. Veri kaydedici cihazının arama çalışmaları hala devam ediyor" dedi.

Papua'nın başkenti Jayapura'daki Sentani Havaalanı'ndan pazar günü kalkan uçak, eyaletin güneyindeki Oksibil'e gidiyordu. Uçakta beşi çocuk 49 yolcu ve beş uçuş görevlisi bulunuyordu.

Endonezya'daki son olay, sekiz ay içinde meydana gelen üçüncü uçak kazası oldu. Aralık ayında Surabaya Adası'ndan Singapur'a giden Air Asia Havayolları'na ait bir yolcu uçağı Java Denizi'ne düşmüş, 162 kişi hayatını kaybetmişti. Haziran ayında ise Endonezya ordusuna ait bir kargo uçağı 113 yolcusuyla şehir merkezinde bulunan bir otelin üzerine düşmüş, 116 kişi ölmüştü.