ABD'de yayımlanan The Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin bir süredir, Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik bir çerçeve anlaşmasının sağlanması için "sessizce çalıştığını" yazdı.

Gazete, Amerikalı bir yetkilinin, ''Bu, ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır'' şeklindeki yorumuna da yer verdi. Obama yönetiminin bir anlaşmanın sağlanabilmesi için sessizce çalıştığı yönündeki Amerikalı yetkililerin ifadelerini aktaran gazete, Türkiye ve Ermenistan ilişkileri normalleştirme yönünde anlaştıklarına ilişkin dün gece açıklama yapılmasının, Ermenilerin 1915 olaylarının 94'üncü yılını anacağı 24 Nisan'dan iki gün öncesine denk geldiğine işaret etti.

Obama'nın da 24 Nisan'da Beyaz Saray'dan bir açıklama yapmasının beklendiğini kaydeden gazete, ABD Başkanı'nın seçim kampanyası sırasında ve senatör olduğu dönemde Ermeni iddialarına verdiği desteği hatırlattı.

Gazeteye konuşan bir yetkili, dün geceki açıklama ile Obama'nın 24 Nisan'da yapacağı açıklama arasında bağlantı kurulabileceğini söylemekle birlikte, Türkiye ile Ermenistan arasındaki görüşmelerin bir yıla yakın zamandır devam ettiğini ve çerçeve anlaşmasının ''son dakika, panik içinde yapılmış bir şey olmadığını'' kaydetti.

Washington Post, Beyaz Saray'ın 1915 olayları için Obama'nın bundan sonra kullanacağı ifadeye ilişkin soruları yanıtlamadığını da yazdı. Gazete, katliamların olduğunu çok az kişinin inkar ettiğini, Türk yetkilileri ve bazı tarihçilerin, bu ölümlerin bir soykırım kampanyası sonucu değil, 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu parçalanırken savaş ve tehcir dolayısıyla meydana geldiği görüşünde olduğunu belirtti. Gazetenin, aynı dönemde yüz binlerce Türk'ün de bölgede öldüğüne vurgu yapması dikkati çekti.

Türkiye ile Ermenistan arasında bir anlaşmanın iki ülke tarafından da imzalanması ve parlamentolarda onaylanması gerektiğine işaret eden gazete, her iki taraftan da milliyetçilerin anlaşmaya karşı çıkmasının muhtemel olduğu yorumunda bulundu.

Gazete, bir Amerikalı yetkiliye dayanarak, anlaşmanın ''iki ülke arasında sınırın açılması ve ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde bir yol haritası oluşturduğunu, ekonomik ilişkilerden çevreye kadar birçok konuyu ele alacak alt komitelerin oluşturulmasını öngördüğünü'' de yazdı.

Washington Post, Türkiye'nin Yukarı Karabağ konusunda çabalarını artırması yönünde Washington'dan söz aldığını da savundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Robert Wood, Türkiye ile Ermenistan'ın ''geçmişi geride bırakma ve uzlaşma'' mesajı verdiklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen günlük basın toplantısında bir gazeteci, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Ermenilerin 1915 olaylarına ilişkin iddialarının yıl dönümü kabul ettiği 24 Nisan tarihinde nasıl bir tutum sergileyeceğine ilişkin soru yöneltti. Wood, Obama'nın, Türkiye'yi ziyareti sırasında bu konuda yaptığı açıklamaya işaret etti ve ABD Başkanı'nın açıklamasına ekleyecek bir sözü bulunmadığını söyledi.

Robert Wood, ''Burada önemli olan temel olarak Türkiye ve Ermenistan'ın ilişkilerini normalleştirmeye karar vermesi gerçeğidir. Bize göre bu büyük bir adım. Temel olarak söyledikleri, (Geçmişi geride bırakmalı ve uzlaşmalıyız.) Görüş farklılıklarının devam edecek olmasına karşın, iki hükümetin de bu ilişkiyi ilerletme yönünde çok zor bir adımı attığı açık. Ve bunun önemini azımsamamalıyız'' diye konuştu.

''Zaman içinde bu ilişkiyi güçlendirmeye çalışma yönünde ilerlerken iki hükümetle de yardım etmek için çalışacağız'' diyen Wood, sözlerini ''Eğer çok çalışırsanız ve istekliyseniz, geçmişinizdeki bazı zorlukları aşabilir, uzlaşabilirsiniz'' diye sürdürdü.

Obama'nın, seçim kampanyası sırasında, 1915 Ermeni olaylarını 'soykırım' olarak nitelediğinin hatırlatılması üzerine Wood, ''Daha önce söylediğimi tekrar edeceğim. Başkan bu konuda Türkiye'deyken konuştu ve benim buna ekleyecek bir şeyim yok'' yanıtını verdi.