Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Şeyh Nazım olarak bilinen Nazım Kıbrısi, bir süredir karaciğer yetmezliği rahatsızlığı sebebiyle tedavi gördüğü Yakın Doğu Hastanesi'nde (YDÜ) hayatını kaybetti.

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 92 yaşındaki Şeyh Nazım Kıbrısi için cenaze töreni düzenlendi.

Törene, Kıbrısi'nin ailesi ve yakınlarının yanı sıra KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bazı milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, üst düzey yetkililer ve çok sayıda seveni katıldı.

Kıbrısi'nin cenazesi, tarihi Selimiye Camii'nde ikindi vakti kılınan namazın ardından dergahının bulunduğu Lefke'ye getirildi.

Lefke'nin girişinden itibaren sevenleri tarafından omuzlara alınan Kıbrısi'nin cenazesi, tekbirler ve dualar eşliğinde dergah bahçesine defnedildi.

ŞEYH NAZIM KIBRISİ KİMDİR?
Kıbrıs'ın Larnaka kentinde 1922 yılında doğan Şeyh Nazım Kıbrısi, İstanbul Üniversitesi'nde kimya mühendisliği eğitimi aldı. 1944'te Lübnan'a giden Şeyh Nazım, dönemin İslam alimlerinden Trablus Müftüsü Şeyh Münir-el Malik ile tanıştı.

Avrupa ziyaretlerine 1974 yılında başlayan Şeyh Nazım, ABD'ye ilk ziyaretini 1991'de yaptı ve çeşitli eyaletlerde bulundu. ABD'de Müslüman, Hıristiyan, Yahudi ve diğer inançlara mensup kişilerle tanışan Şeyh Nazım, burada İslam ahlakını anlatmaya çalıştı.

ABD'nin Michigan eyaletinin Fenton bölgesinde 1993'te "Hakkani Derneği ve Dinlenme Merkezi"ni açan ve çok sayıda seminer ve sohbet düzenleyen Şeyh Nazım Kıbrısi, 1996 yılında Uzakdoğu'da Brunei, Malezya, Singapur, Hindistan, Pakistan, Sri Lanka gibi ülkeleri ziyaret etti. Şeyh Nazım Kıbrısi, son zamanlarında Kıbrıs'ta Lefke'de bulunan medrese şeklindeki evinde yaşıyordu.