Birçok ülkede müritleri bulunan Nakşibendi tarikatı lideri şeyh Nazım Kıbrısi, Yakın Doğu Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

92 yaşındaki Kıbrısi, bir süredir akciğer ve böbrek yetmezliği teşhisiyle tedavi görüyordu.

Hastaneden yapılan açıklamada, "Şeyh Nazım Kıbrısi'nin hayatta kalması için tüm imkanları seferber edilmiş ancak çoklu organ yetmezliği nedeniyle bugün hakkın rahmetine kavuşmuştur" denildi.

Dünyanın en büyük tarikatı nakşibendinin lideri Şeyh Nazım, İslam doktrininin hayattaki en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyordu.

Papa 16. Benedict, bu nedenle 2010 yılında Kıbrıs’a gelerek Şeyh Nazım Kıbrısi ile görüştü.

Papa Benedict, iki kesimi birbirinden ayıran ara bölgedeki bu görüşmeden kısa süre sonra papalığı bırakacağını duyurdu.

Nakşibendi lideri Şeyh Nazım, aynı zamanda Mevlana Celaleddin Rumi’nin kurucusu olduğu tasavvuf felsefesinin de temsilcisiydi.

Şeyh Nazım anne tarafından Mevlevi, baba tarafından ise Kadri soyundan olması nedeniyle, Nakşibendi tarikatının tamamının temsilcisi olan bir soy yapısına sahipti.

Şeyh Nazım, 1940’lı yıllarda İstanbul’da kimya mühendisliği okudu.

İstanbul'da bulunduğu dönemde Nakşibendi şeyhi Süleyman Erzurumi'ye bağlandı.

Erzurumi’nin isteğiyle Suriye’nin başkenti Şam'a giderek, Şeyh Abdullah Dağıstani’nin dergahına dahil oldu ve şeyhin emriyle tasavvuf terbiyesi vermeye başladı. Şeyh Dağıstani’nin vefatıyla 1973 yılında onun yerine geçti.

Şeyh Nazım, 2011’de oğlu Mehmet Adil Efendi’yi kendi yerine geçeceğini ilan etmişti.

Ada’nın batısında yer alan Lefke kasabasındaki mutevazı dergahında dünyanın 120 ülkesinden gelen müridleri bulunuyor.

Şeyh Nazım’ın sayıları yüzbinleri bulan müridleri arasında Brunei Sultanı, Pakistan Cumhurbaşkanı, Cat Stevens ve Malezya Kralı da yer alıyor.

Şeyh Nazım’ın ziyaretçileri arasında Türkiye’de siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin yanı sıra, ABD Senatosu'ndan İngiliz Parlamentosu’na kadar dünyanın birçok ünlü siyasetçisi de bulunuyordu.

İslam dünyasında önemli yere sahip olan Şeyh Nazım’ın hayranları arasında İngiltere Prensi Charles da yer alıyor.

Şeyh Nazım özellikle Arapça ezan okunması konusundaki girişimleriyle tanınmıştı.

Kıbrıs’a geldiğinde ezanın Türkçe okunmasına karşı çıkmış, adanın en büyük camilerinden Arapça ezan okuyarak dikkat çekmişti.

Arapça ezan okuduğu için Şeyh Nazım hakkında yüzden fazla dava açılmıştı.