Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Vietnam Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pham Binh ile telefonda görüştü.

Şinhua ajansının haberine göre, Vang, "Çin'in durumu güçlü şekilde kınadığını ve ciddi şekilde karşı olduğunu" vurgulayarak, Vietnam yönetiminin bölgedeki şiddet olaylarında "kaçınılamaz ölçüde sorumlu" olduğunu söyledi.

Hanoi yönetimine "gerekli tüm önlemleri alarak Vietnam'daki Çin şirketleri ve Çin vatandaşlarının mal ve can güvenliğini garanti altına alma" çağrısında bulunan Vang, "Sözkonusu şiddet olaylarına karışanların, hukuk önünde yargılanarak, gerekli cezaların verilmesi gerektiğini" kaydetti.

Vang, Vietnamlı mevkidaşından Çin şirketleri ve vatandaşlarının konuyla ilgili tüm kayıp ve hasarlarının karşılanması talebinde de bulundu.

Vietnam Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pham ise konuya ilişkin soruşturmaların sürdüğünü, bini aşkın şüphelinin gözaltına alındığı bilgisini vererek, Hanoi yönetiminin gerekli önlemleri alarak Çinlilerin can ve mal güvenliğini teminat altına alacağını ifade etti.

Vietnam'da son olarak Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflı bölgede petrol platformu kurmasına tepki gösteren gruplar, Tayvanlılara ait bir çelik fabrikasına saldırarak bir Çinli işçinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Çin, 1974'te Vietnam ile yaptığı Parcel Adaları savaşının ardından denetimini ele geçirdiği ve Şişa Adaları olarak adlandırdığı bölgenin yakınına 1 Mayıs'ta dev bir petrol platformu kurma çalışmalarına başlamıştı.