ABD tarafından 2011'de askeri bir operasyonla öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladin'in damadı Süleyman Ebu Geyt, terör örgütünün sözcülüğünü yapma suçlamasıyla New York'ta hakim karşısına çıktı.

11 Eylül saldırısı sonrası 'Sıfır Noktası' olarak adlandırılan "Dünya Ticaret Merkezi" binalarının bulunduğu bölgeye yakın bir yerde yargılanan Geyt, mahkemede suçsuz olduğunu savundu.

Savcılığın hazırladığı iddianamede, 11 Eylül terör saldırılarından bir gün sonra da Bin Ladin ve Zevahiri ile birlikte görüldüğü ileri sürülen Ebu Geyt'in, savaş ve şiddet çağrısı yaptığı iddia edildi.

Bugün New York'ta Federal Mahkeme tarafından ifadesi dinlenen Ebu Geyt'in, avukatı aracılığı ile suçlamaları kabul etmediği öğrenilirken, mahkeme heyetine daha önceden 22 sayfalık suçsuz olduğunu anlatan bir dosya sunduğu belirtildi.

Mahkeme, duruşmayı 8 Nisan tarihine erteledi.

Ebu Geyt'in hakim karşısına çıkacağı Federal Mahkeme'ye getirilişinde özel bir geçit kullanılırken, medya mensuplarının mahkeme salonuna girişine yoğun kar yağışına rağmen izin verilmedi. Mahkeme binasının giriş koridoruna da alınmayan medya mensuplarına mahkeme sonunda herhangi bir açıklama yapılmayacağı bildirildi.

2010'A KADAR İRAN HAPİSTEYDİ
11 Eylül saldırısının planlayıcıları arasında gösterilen Ebu Geyt, geçtiğimiz hafta Ürdün'de CIA ve FBI ajanları tarafından yakalanana kadar, Türkiye de dahil birçok ülke arasında problem oldu.

11 Eylül saldırıları sonrası bir süre terör örgütü El Kaide'nin sözcülüğünü yapan Süleyman Ebu Geyt'ın 2001 yılında İran'da tutuklanarak uzun süre cezaevinde kaldığı ileri sürüldü. Tahran'ın Ebu Geyt'le birlikte Usame bin Ladin'in oğlu Saad ve El Kaide liderlerinden Saif El Adel'i de uzun yıllar cezaevinde tuttuğu belirtildi.

ABD'de muhafazakar kimliğiyle tanınan Demokrasiyi Savunma Vakfı tarafından hazırlanan "The Long War Journal" isimli blogun haberine göre, Ebu Geyt 2010 yılına kadar İran'da cezaevinde tutuldu. İran'ın bu tarihte bıraktığı Ebu Geyt'in Afganistan'a gönderildiği iddia edildi.

CIA'ın en çok arananlar listesinde yer alan Süleyman Ebu Geyt, İran üzerinden Türkiye'ye girmeye çalışırken yakalandı. Mahkemeye çıkarılan Ebu Geyt, Türkiye'de suç işlemediği gerekçesiyle tutuklanamadı. 1965 Kuveyt doğumlu olan Ebu Geyt "Vatansız" olduğu için ülkesine de gönderilemedi. Ankara'da lüks bir otelde zorunlu ikamete tabi tutulan Ebu Geyt, ABD tarafından istenmesine rağmen iade edilmedi.

TÜRKİYE SINIRDIŞI ETTİ, ÜRDÜN YAKALATTI
Türkiye, Ebu Geyt'ten kurtulmak için ara bir formül buldu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Türkiye'yi ziyaret ettiği 1 Mart günü, Ebu Geyt sınırdışı edilerek Ürdün'e gönderildi. Ürdün'e gönderilmesi sırasında CIA ve FBI tarafından adım adım izlenen Ebu Geyt, Kuveyt'e doğru hareket ederken tutuklanarak ABD'ye götürüldü.

EN ÜST DÜZEY YETKİLİ
ABD topraklarında ilk kez üst düzey bir El Kaide üyesi mahkeme karşına çıkarılıyor. ABD Adalet Bakanı Eric Holder, zaman ve uzaklığın ABD düşmanlarının adalet karşısına çıkarılmasını hiçbir zaman engellemeyeceğini söyledi.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Peter King de, Bin Ladin'in sözcüsü Süleyman Ebu Geyt'in geçtiğimiz hafta içinde Ürdün'de yakalandığını, olayın kendisine ABD'li güvenlik yetkilileri tarafından bildirildiğini açıklamıştı. King, Ebu Geyt'in yakalanmasını, ABD'nin El Kaide örgütüne karşı yürütülen savaşta ''çok önemli bir zafer'' sözleriyle değerlendirmişti.