Şifreyi kıran İngiliz istihbaratına girecek

İngiliz istihbaratı, yeni kod çözücü yetenekleri bulmak amacıyla şifre kırma yarışması düzenledi.

01.12.2011 - 16:16

Şifreyi kıran İngiliz istihbaratına girecek

İngiltere’de, Kamu İletişim Merkezi GCHQ, potansiyel adayları hazırladığı özel internet sitesindeki görsel şifreyi kırmaya davet etti. Yarışma ayrıca sosyal paylaşım siteleri, internet günceleri ve forumlarda da duyuruldu. Kurum'dan bir sözcü, amaçlarının GCHQ'nün normalde ulaşmakta zorlanacağı kesimlere tanıtılması olduğunu söyledi.

Yetkili, ''bu kampanyanın hedef kitlesinin, geleneksel reklam yöntemlerinden etkilenmeyen ve GCHQ'nün bu tür rolleri üstlenecek kişileri işe aldığını bilmeyen kesimler'' olduğunu belirtti.

Aynı yetkili, bu adayların, ''yetenekleri kurumun faaliyetleri için ideal olduğu halde ciddi katkıda bulunacakları bir çalışma ortamına nasıl başvuracaklarını bilmiyor olabileceklerini'' söyledi.

ŞİFRE KIRILINCA İŞE ALMA SAYFASI AÇILACAK
3 Kasım'da başlayan yarışma 12 Aralık'ta sona erecek. GCHQ, şifrenin kırılmasının ardından adaylara başvuru formlarına ulaşmalarını sağlayacak bir şifre verileceğini, ardından da kurumun işe alma sayfasına yönlendirileceklerini kaydetti.

Kurum, yanıtın internette yayılmasından kaygı duymadıklarını da açıkladı. Geçmişte yasadışı internet korsanlığı faaliyetlerine karışmış olanların iş başvurusu yapamayacakları ve adayların İngiltere vatandaşı olması gerektiği de kurumdan verilen ayrıntılar arasında.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...