Şii milis Haşdi Şabi Telafer'e ilerliyor

Irak'ta Şii Haşdi Şabi milisleri, Türkmen kenti Telafer'e operasyon başlattı. Türkiye alarma geçti. Irak sınırına tank ve asker sevkiyatı yapılıyor. Bu gelişme üzerine Irak Başbakanı Haydar el İbadi Türkiye'yle savaşmak istemediklerini ancak buna hazır olduklarını söyledi.

Şii milis Haşdi Şabi Telafer'e ilerliyor

Irak'ta Şii milis gücü Haşdi Şabi hafta sonunda harekete geçti. 10 binden fazla Şii milis, Musul'un 55 kilometre batısındaki türkmen kenti Telafer'e ilerliyor.

Haşdi Şabi milislerinin hedefindeki Telafer yaklaşık 100 bin nüfuslu bir kent. Irak'ın işgalinden önce nüfusunun yüzde 75'ini Sünniler oluşturuyordu. Şimdi kesin bir bilgi olmamakla birlikte kentteki Sünni ve Şii nüfusunun yarı yarıya olduğu tahmin ediliyor.

Türkmen kenti Telafer, Türkiye'nin de kırmızı çizgisi. Haşdi Şabi'nin Telafer'e yöneldiği haberlerinin ardından Türkiye Irak sınırına büyük tank ve silah sevketmeye başladı.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi bu gelişme üzerine Türkiye'yle savaşmak istemediklerini ancak buna hazır olduklarını söyledi.

Başbakan İbadi, "Irak'ın işgali Türkiye'nin parçalanmasına neden olur. Türkiye'yle karşı karşıya gelmemiz durumunda, buna hazırız. O zaman Türkiye'yi düşman olarak nitelendirir ve buna göre davranırız" dedi.

Şii milis grubu Haşdi Şabi de sosyal medya üzerinden Türkiye'ye mesaj verdi. Mesajda, "Türkiye Sincar'a girerse, Irak topraklarını koruyacağız" denildi.

Halk seferberlik güçleri olarak da bilinen Haşdi Şabi, DAEŞ'in 2014'te Musul'u ele geçirmesinin ardından Iraklı Şii dini lider Ayetullah Ali Sistani'nin emriyle kuruldu.

Haşdi Şabi şemsiyesi altında 120 bin milis bulunduğu tahmin ediliyor. Bu milislerin İran tarafından eğitildikleri ve desteklendikleri biliniyor.

Haşdi Şabi milisleri bugüne kadar Irak'ta DAEŞ'e karşı girişilen pek çok operasyona katıldı. Bu operasyonlarda DAEŞ'ten kaçan sivillere karşı savaş suçu da dahil ciddi insan hakları ihlalleri yaşandığı bildiriliyor.

Sayfa Yükleniyor...