NTV

Silah bırakacak FARC militanları toplanma noktalarında

Anadolu Ajansı

Dünya

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri FARC arasında imzalanan barış anlaşmasının silah bırakma evresi sürüyor. Silah bırakacak FARC militanları toplanma noktalarına ulaştı.

İlişkili Haberler

Anlaşmanın uygulama organlarından Yüksek Barış Komisyonunun üyesi Sergio Jaramillo, Bogota'daki Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino'da yaptığı açıklamada, sürecin devam ettiğini söyledi.

Jaramillo, örgütün silah bırakmak ve topluma geri dönmek için belirlenen 26 bölgedeki bazı zorlukların sürdüğünü fakat militanların tamamının bu bölgelerde toplanmış olmasının "iyi haber" olduğunu dile getirdi.

Caqueta ile Norte de Santander bölgelerindeki toplanma alanlarında yaşanan zorluklara da değinen Jaramillo, buralardaki ulaşım zorluğuna dikkati çekti.

Jaramillo ayrıca, FARC'ın bazı yerel liderlerinin, kamp alanı inşa etmekle görevlendirilen ekiplerin bölgeye girişine izin vermediğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Kolombiya Misyon Şefi Jean Arnault, daha önce yaptığı açıklamada, toplanma alanlarındaki eksikliklerin halen giderilmediğine işaret etmiş ve silahların depolanacağı bazı alanların hazır olmadığını aktarmıştı.

Bogota'daki turizm ve ticaret fuarı ANATO'nun 1 Mart'taki açılışında konuşan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ise örgütün fiziki olarak silah bırakmaya başladığını duyurmuştu.

Son olarak BM Kolombiya Misyonu Gözlemciler Şefi General Javier Perez Aquino ise 2 Mart'ta Bogota'da yaptığı basın toplantısında, silah bırakma sürecinin 1 Mart'ta başladığını ancak işlemlerin sadece silahların kayıt altına alınması ve sınıflandırılması şeklinde yürüdüğünü açıklamıştı.

BARIŞ ANLAŞMASI'NA "HAYIR" DENMİŞTİ 

Kolombiya hükümeti ile FARC arasında 2 Ekim 2016'da imzalanan ilk barış anlaşması halk oylamasına götürülmüş, yaklaşık 13 milyon Kolombiyalının sandık başına gittiği referandumda yüzde 50,24 "hayır" sonucu çıkmıştı.

Küba'nın başkenti Havana'da yeniden masaya oturan tarafların uzun görüşmelerin ardından 12 Kasım 2016'da vardığı yeni barış anlaşması, 24 Kasım 2016'da Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ile FARC lideri Rodrigo Londono tarafından imzalanmıştı.

260 BİN İNSAN YAŞAMINI YİTİRDİ

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da yarım yüzyıldan fazla süren iç savaş, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.

ETİKETLER