Merkezi İsveç‘de bulunan Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü Sipri‘nin bugün yayınladığı rapora göre, 2010 yılında dünya çapında yapılan askeri harcamaların miktarı bir trilyon 630 milyar dolar doları buldu.

Son 10 yıl içinde savunma harcamalarında, ekonomik krize rağmen dünya çapında yüzde 50‘lik bir artış kaydedilmiş.

Sipri‘nin raporu savunma sektörüne yaptığı yatırımı yüzde 12,7 arttıran Çin‘in Amerika‘dan sonra ikinci askeri süper güç olduğunu gösteriyor. Çin, 2000 yılından bu yana savunma harcamalarını üçe katlamış.

Dünya çapindaki savunma bütçesinin yüzde 43‘üne sahip olan ABD‘nin ise harcamalarını altı katına çıkardığına dikkat çekiliyor. ABD ve Çin‘i İngiltere, Fransa ve Rusya takip ediyor. Almanya ise sekizinci sırada yer alıyor.

Barış Araştırmaları Estitüsü‘nün raporuna göre, Ortadoğu ülkeleri 2010 yılında savunma harcamalarını bir önceki yıla göre yüzde 2,5, Afrika yüzde 5,2 arttırdı.

Bir yıllık artışlara bakıldığında bütçesinden savunmaya en çok payı yüzde 5.8’le Güney Amerika ülkelerinin ayırdığı dörülüyor. Sipri Enstitüsü‘nün Latin Amerika Uzmanı Carina Solmirano, bu gelişmeyi şaşırtıcı bulduğunu söylüyor. Latin Amerika‘da askeri tehditin fazla olmadığına, asıl sosyal harcamaların arttırılmasının elzem olduğuna dikkat çeken Solmirano, "bunun mantıklı tek açıklaması olabilir o da ekonomik canlanma“ diyor. Solmirano, Brazilya‘nın uluslararası politikada etkili olmak için, Kolombiya ve Peru‘nun da iç güvenlik nedeniyle savunma harcamalarını arttırmış olabileceği yorumunu yapıyor.

Sipri‘nin raporunda medyada çikan haberlere göre İran‘ın savunma harcamalarında yüzde 20‘lik bir artış kaydettiği, ancak bu verinin güvenilir olmadığı belirtiliyor.