Silahlanmaya 1 trilyon 740 milyar dolar

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün yayınladığı rapora göre, askeri harcamalardaki artış hızı geçen yıl durdu. Rapor, ABD ve Batı Avrupa’nın bütçe açıkları ve finans kriz nedeniyle savunma bütçelerini kıstığını, Çin ve Rusya'nın ise askeri harcamalarının geçen yıl önemli ölçüde artış gösterdiğini ortaya koydu.

17.04.2012 - 09:47

Silahlanmaya 1 trilyon 740 milyar dolar

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) raporuna göre 1998’den bu yana yılda ortalama yüzde 4,5 artan askeri harcamalar, 2011’de sadece binde 3 artış oranıyla 1 trilyon 740 milyar dolar olarak gerçekleşti.

SIPRI'nin askeri harcamalar uzmanı Sam Perlo-Freeman’a göre, ABD ile Batı Avrupa’nın bütçe açıkları ve finans krizi nedeniyle savunma bütçelerini kısması askeri harcamaların artış oranını düşürdü.

ABD ve Batı Avrupa’nın savunma bütçelerini kısmasına karşılık ordularını modernleştiren Çin ve Rusya’nın askeri harcamaları geçen yıl da önemli ölçüde artış gösterdi. Rusya ve Çin’in yanı sıra gerginlik yaşanan bölgelerdeki ülkelerin askeri harcamaları da arttı.

ABD, AVRUPA VE TÜRKİYE HARCAMALARI KISTI
Geçen yıl 17,9 milyar dolar askeri harcama yapan Türkiye savunma giderlerini kısan ülkeler arasında. Türkiye’nin askeri giderleri son on yılın ortalamasına göre yüzde 12 düşüş gösterdi.

Askeri harcamalar listesinde başı çeken ABD geçen yıl bütçesini yüzde 1,2 oranında kıstı. 8,7 milyar dolarlık kısıntı yapan ABD’nin yıllık harcaması 711 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bütçe açıklarını kapatmak için, kongre kararıyla askeri giderlerini kısmaya başlayan ABD önümüzdeki on yıl içinde 500 milyara yakın tasarruf yapacak.

Batı Avrupa ülkeleri de açıkları kapatmak ve finans krizine karşı önlem olarak savunma bütçelerini daralttı. Kısıntı önümüzdekşi yıllarda da devam edecek. Avrupa ülkelerini toplam askeri harcamaları geçen yıl sadece yüzde 0,2 artışla 407 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ancak askeri harcamalar Avrupa’nın ikiye ayrıldığını gösteriyor. Zengin Batı harcamalarını kısarken, Doğu Avrupalı ülkelerin harcamaları yüzde 10,2 arttı.

ÇİN VE RUSYA ORDULARINI MODERNLEŞTİRİYOR
Askeri harcamaları 1995’ten bu yana yüzde 500 artan Çin geçen yıl 143 milyar dolar harcadı. Çin’in askeri harcamalarındaki artış nedeni, ABD’nin Pasifikteki güçlü varlığını dengeleme ve bölgesinde süper güç olma yolunda ordusunu modernleştirme politikası. Benzer nedenlerden dolayı Rusya da harcamalarda kısıntıya gitmiyor.

Geçen yıl 71,9 milyar dolarlık harcama yapan Rusya, 2020’ye kadar Sovyetler Birliği döneminden kalan tüm silah, araç ve gerecini değiştirip ordusunu modernleştirmiş olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...