Şili'de seçimin galibi Bachelet oldu

Pinochet döneminde babasını işkenceden kaybeden Bachelet, 3 yıl aradan sonra tekrar devlet başkanı seçildi.

Anadolu Ajansı 16.12.2013 - 08:30

Şili'de seçimin galibi Bachelet oldu

Güney Amerika ülkelerinden Şili'de devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu Michelle Bachelet kazandı.

Oyların yüzde 62'sini alan 62 yaşındaki Bachelet, Şili'nin yaklaşık 80 yıllık demokrasi tarihinde en yüksek oy oranı ile seçilen devlet başkanı oldu.

Rakibi Evelyn Matthei, Bachelet'in seçim zaferini kutladı ve "Umarım başarılı olur. Şili'yi seven hiç kimse başka türlü bir dilekte bulunamaz" dedi.

Eski Devlet Başkanı Sebastian Pinera da aralarındaki tüm siyasi görüş ayrılıklarına rağmen Bachelet'in yapıcı tavrına inandığını söyledi.

Kayıtlı 13.5 milyon seçmenden 5.5 milyonunun oy kullandığı seçimde katılım oranı, yüzde 41 oldu.

Asıl mesleği çocuk doktorluğu olan Bachelet, 2006-2010 arasında Şili'nin ilk kadın devlet başkanı olmuştu. Sosyalist Parti, Hristiyan Demokratlar ve Komünistler ittifakının liderliğini yapan Bachelet, seçim kampanyasını, zenginlerle yoksullar arasındaki uçurumu daraltmayı hedefleyen politikalar üzerinden yürütmüştü.

Geçen ay yapılan ilk turda Bachelet, oyların yüzde 47'sini Matthei de yüzde 25'ini almıştı. Adaylardan hiçbirinin oyların yüzde 50'sinden fazlasını alamaması nedeniyle ikinci tura gidilmişti.

Bachelet ve Matthei, çocukluk arkadaşıydı. 1973'te Augusto Pinochet'in askeri darbe ile iktidara gelmesinin ardından yolları ayrılan iki arkadaştan Matthei'nin babası cunta rejimine katılmış, Bachelet'in babası ise cuntaya destek vermediği için işkence edilerek öldürülmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...