Peres, İsrail'de düzenlenen Herzilya Konferansı'nda yaptığı konuşmasında, bazı batılı şirket ve kurumların İsrail üretimi mallara boykot uygulamasına dair, "İsrail'e boykot bir çeşit savaştır ve tek taraflı bir savaştır, barış ise iki taraflıdır" ifadelerini kullandı.

Boykotu destekleyenlerin Filistin sorununda çözüm için barış görüşmelerini istemediğini, İsrail'e baskının sonuç getiremeyeceğini ve boykotun nefretten başka bir şeyi artırmayacağını savunan Peres, "Boykotun iki hedefi var; Filistinlilere destek ve İsrail devletinin meşruiyetini ortadan kaldırmak" şeklinde konuştu.

FİLİSTİN BARIŞ GÖRÜŞMELERİ

Peres, geçen yıl kesilen barış görüşmeleri konusunda Filistin yönetimine tekrar görüşme çağrısı yaparak, "Barış görüşmeleri konusunda (Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas) Ebu Mazin'den daha iyi bir kişiyi de bilmiyorum" dedi.

İRAN İLE NÜKLEER MÜZAKERELER

Öte yandan nükleer programı hakkında İran ile 5+1 ülkeleri arasında varılan uzlaşıya da değinen eski Cumhurbaşkanı Peres, anlaşmaya açıktan karşı çıkan Başbakan Binyamin Netanyahu'nun aksine, anlaşmayı "iyi" olarak değerlendirdi ve "Ancak bunu sonuçta göreceğiz. Bence antlaşma savaştan iyidir" ifadelerine başvurdu.

İran ile 5+1 ülkeleri, 2 Nisan'da İsviçre'nin Lozan kentinde uzlaşmaya varmış ve nihai anlaşma metninin 30 Haziran'a kadar tamamlanması konusunda mutabık kalmıştı.