Sinyal sesleri karakutuya ait değil

Le Monde, düşen Air France uçağından sinyaller alınmaya başladığını iddia etti. Ancak iddia doğru çıkmadı.

Anadolu Ajansı 23.06.2009 - 09:56

Sinyal sesleri karakutuya ait değil

Air France uçağının düştüğü Atlas Okyanusu'nun derinliklerinden gelen sinyalin uçağın kara kutularına ait olmadığı bildirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir ulaştırma yetkilisi, "Kara kutuların yeri saptanmadı" dedi.

Yetkili, bölgede arama yapan Fransız askeri gemilerinin sesler duyduğunu, ancak bunların kara kutulardan gelmediğini söyledi.

Fransız Le Monde gazetesi, Fransız hava yolları Air France'ın Rio-Paris seferini yaparken Atlas Okyanusu'na düşen uçağının karakutusundan gelen sinyallerin yerinin tespit edildiğini iddia etmişti.

Gazetenin internet sitesindeki haberde, Fransa Deniz Kuvvetleri'ne ait bir araç, 228 yolcusuyla düşen uçağın kara kutusundan zayıf sinyaller alındığı ve okyanus dibindeki kutuyu bulmak için küçük bir denizaltı gönderildiği yazılmıştı.

''A330'' tipi Airbus yolcu uçağının karakutusunun, uçağın düştüğü sırada neler olduğunu açıklamaya yardımcı önemli bilgiyi içeriyor olması yüksek ihtimal.

Karakutular, kazadan sonra 1 ay süreyle sinyal göndermeyi sürdürüyor. Bu yüzden Air France uçağının karakutusu birkaç gün içinde bulunamazsa, kazanın nedeni hiç bir zaman tam olarak anlaşılamayabilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...