'Sıra Kürt liderlerine de gelecek'

Irak'ta terör suçlaması nedeniyle hakkında tutuklama kararı çıkartılan Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi, "Sıra Kürt liderlerine de gelecek" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.12.2011 - 13:21

'Sıra Kürt liderlerine de gelecek'

Irak'tan son ABD askerinin ayrılmasından kısa süre sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi ve yakın korumaları hakkında terör suçlamasıyla tutuklama kararı çıkarılması, ülkede tansiyonu yeniden tırmandırdı.

Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye kentine bağlı Kala Çolan bölgesinde, kendi ifadesiyle Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin misafiri olarak kalan el Haşimi, "Irak'ta siyasi boşluk var. Bunun, Başbakan Nuri El Maliki'nin Irak'ı tek kişi ve tek parti olarak yönetmek istemesinden kaynaklandığını düşünüyorum" dedi.

Ülkede durumu düzeltmek istediklerini, niyetlerinin Iraklıların yaşam standardını yükseltmek olduğunu belirten el Haşimi, şöyle konuştu: "Ama belli ki Başbakan Nuri el Maliki bütün muhalefeti silmek istiyor. Bunun için de Irakiye listesinden Tarık el Haşimi'den başladı ve son açıklamasında da diğer siyasi şahsiyetleri tehdit etti. Sıranın yakında diğer siyasilere geleceğini düşünüyorum. İleride sıra Kürt liderlerine de gelecek, çünkü Maliki Irak'ı tek başına yönetmek istiyor. Maliki, karşı tarafın düşüncesini bile almak istemiyor ve kesinlikle hiçbir şekilde muhalif partiler ve siyasetçiler istemiyor. Bu da bence ana sorunlardan biri."

'MEZHEP ÇATIŞMASI ÇIKARMAK İSTİYORLAR'
Irak'ın üçe bölüneceğine yönelik iddialarla ilgili el Haşimi, bu suçlamaları yapanların, ülkede mezhep çatışmasını alevlendirmek istediğini savundu.

Ülkenin çok kötü bir yöne sürüklenmek istendiğini de ifade eden Haşimi, bunun sorumlusunun Başbakan el Maliki olduğunu öne sürdü.

Sekiz yıldır siyaset yaptığını ve tanındığını, Irak genelinde desteklendiğini ve sevildiğini, kendisini destekleyen halkın bu suçlamalar karşısında suskun kalmayacağını vurgulayan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı, "kirli oyun" olarak nitelendirdiği suçlamaların amacının, kendisini kötülemek ve yıpratmak olduğunu söyledi.

Yıllardır mücadele ettiğini, bu uğurda kardeşlerini şehit verdiğini belirten el Haşimi, her hareketinin, hatta kapalı kapılar ardında yaptıkları toplantıların bile ABD ve diğer istihbarat servisleri tarafından takip edildiğine dikkati çekti.

TÜRKİYE'YE MESAJ
Türkiye'ye de mesajı olduğunu belirten el Haşimi, "Türkiye Cumhuriyeti komşumuzdur ve Irak'a 2003 işgalinden beri elinden gelen yardımı yapmıştır. Türkiye'nin gözlerinin açık olması gerekiyor, çünkü bazı komşu ülkeler Irak'ın içişlerine karışıyor ve bu sorunları yaratıyor. Bugün Irak'ta yaşananlar bütün bölgeyi tehdit ediyor. Türkiye'nin, Irak'ta güvenliğin sağlanması için çalışması ve modern, mezhep sorunu olmayan, dışa açık, geleceği parlak, özgür ve hiçbir komşu ülkenin etkisi altında kalmayan bir Irak'ın inşa edilmesi için eskiden olduğu gibi bugün de yardım etmesini istiyorum" dedi.

Sayfa Yükleniyor...